29 °C

'Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak'

Ardahan'da vatandaşlara seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. 500 lira mı geliri var 220 lirasını devlet verecek. Hiç geliri yoksa 720 lirasını da devlet verecek" dedi

'Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars'ın Susuz İlçesinde vatandaşların ısrarı üzerine mola verdi. Bir kahvede vatandaşlarla sohbet edip çay içen Kemal Kılıçdaroğlu, Ardahan'da Kongre Caddesi üzerindeki PTT Meydanında toplanan 3 binden fazla vatandaşa hitap etti.

Çiftçi ve hayvancılık sorunlarını gündeme taşıyan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt'ü Türkiye'nin tanıdığı bildiren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bir dönem kendiyle birlikte Orta Doğu ülkelerinin et ihtiyacını karşıladığını anımsattı. Bugün oturup düşünmek gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, bu ülke canlı hayvan, saman ithal eder duruma nasıl düştüğünü sordu. Neyin eksik olduğunu soran Kılıçdaroğlu, bunda akıllı, dürüst, siyasetin eksik olduğunu belirtti. Siyasetçinin kendi cebini düşündüğüne işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"İlk 100 günde siyasi ahlak yasası çıkacak"

"Sözüm söz, ilk 100 günde çıkaracağımız kanunun adı siyasi ahlak yasası olacak. Böylece siyaseti kirliliktek kurtacağız. Halkı düşünen, dürüst insanlar siyaset yapsın. Siyaset halkın sorunlarını çözmek için yapılır. Siyaset ülkede çocuklar yatağa aç girmesin, yoksulluk olmasın diye yapılır. Onlar ceplerini yandaşlarını düşünüyorlar. Benim için yandaş yok, benim için vatandaş var. Sözüm söz.

"Emekliye gelince mi kaynak yok"

11 milyon emeklimiz var. Bunun 8 milyonunun aylık geliri 1000 liranın altında. Dedik ki emekliye Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye vereceğiz. 'Veremezsin kaynak yok' diyorlar. Niye yok? Senin kaçak sarayına, Suriyeliye kaynak var. Emekliye gelince mi kaynak yok. Bu ülkenin kaynağı var. Bütün mesele kaynağı kimin için kullanacaksın. Yandaş için mi vatandaş için mi? Sözüm söz. Kaynağı bulacağım emekliye iki bayramda birer maaş ikramiye vereceğim. Sözüm söz. Bizim emekliye vefa borcumuz var. Emek harcadı, ülkenini kalkınmasına katkıda bulundu. Kimisi tarlada, fabrikada, kimi bakkal dükkanında çalıştı. Devlet memuru oldu. Ama emekli aylığıyla geçinemiyor ve yine çalışıyor. Emekli aylığından çalıştığı için yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi kesiyorlar. Esnaf kardeşim unutma o primi keseceğim, sen aylığını tam alacaksın.

Size bir soru soyrayım? Emekli 2 maaş ikramiye alınca neye yacapak? Emekli 2 maaş ikramiye alınca İsviçre bankalarına yatıracak diye düşünüyorlar onlar. Hem esnaf, hem emekli kazanacak. Gidip bakkaldan alışveriş yapacak. Kim zarar edecek? Hortumcular edecek. Sözüm söz. Ardahan'dan söylüyorum, Ankara'dakiler duysun: Kaçak saraya bağlanan bütün hortumları Allah'ın izniyle keseceğim."

Hollanda'yı örnek gösterdi

Çiftçinin kullandığı mazot ve gübre ile elektriğin pahalı olduğuna dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşın nasıl perişan edildiğini bildiğini anlattı. 'Üreten Türkiye' diyen Kılıçdaroğlu, üreten ülkenin saygınlığının artacağını belirtti. Konya'dan küçük Hollanda'yı örnek veren Kılıçdaroğlu, bu ülktenin tarım ihracatının 120 milyar dolar olduğunu anımsattı. Türkiye'nin ihracatının ise 12 milyar dolar olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, ülkemizin de güneş, toprak, insanın olmasına karşın eksik olanın 'temiz siyaset' olduğunu, vatandaşın değil cebini düşünen siyasetçiler bulunduğunu ileri sürdü. Yeni bir sayfa açacaklarını, refahı tabana yayacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak

"Bu ülkede yoksulluk tarihe gömülecek. Ben sizden birisiyim. Anadolu çocuğum. Annem ve ablam okuma-yazma öğrenemediler. 7 kardeşiz. İçlerinden üniversiteye giden sadece benim. Onların adını bilmezsiniz. Hepsi alınlarının teriyle geçiniyor. Benim çocuklarımın, kardeşlerimin gemileri yok. Nasıl siz yaşıyorsanız onlar da öyle yaşıyor. Siz nasıl ülkenin geleceğinden endişe duyuyorsanız, onlar da duyuyor. Ben sizden birisiyim. Sizin derdinizi en iyi bilen benim. Benim inancımda, siyasal anlayışımda kul hakkı yemek yoktur. Siyaset köşeyi dönme sanatı değildir. Siyaset halka adanmışlıktır. Siyaset, halka hizmet etmek demektir. Gelin 7 Haziran'da yeni, güzel bir sayfa açalım. Yeni bir başlangıç yapalım. Huzur olsun ülkemizde. Kavga olmasın hiçbir alanda. Anneler çocuklarını okula güler yüzle göndersin. İşsizlik, yoksulluk olmasın. 17 milyon yoksulumuz var. 13 yılda yoksulluğu yönettiler, bitirmediler. Ben sizden sadece 4 yıl için yetki istiyorum. 4 yılda güzel bir Türkiye göreceksiniz. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. 500 lira mı geliri var 220 lirasını devlet verecek. Hiç geliri yoksa 720 lirasını da devlet verecek. Aile sigortasını getireceğiz. Her ailede para kadının hesabına yatacak. Kadın alıp çocuğunu markete, esnafa gidecek, alışveriş yapacak. Sosyal devletin güvencesi altında olacak. Neden? Çünkü benim siyaset anlayışım ve inancımda temel kural şudur: Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek.

"Asgari ücreti 1500 lira yapacağım" 

5 kişilk bir aile düşünün. Anne, baba ve 3 çocuk. Bir çay, bir simit 2 lira. Bir öğün 10 lira, 3 öğün 30 lira. Simit- çay bir ayda 900 lira. Asgari ücret 949 lira. Geri kalan 49 lirayla bu aile elektrik parası mı, mutfak masrafı mı, çocuğun okul masrafını mı karşılasın? Başbakan yarın buraya gelecek. Sorun ona bunu? Ben söylüyorum 1500 lira yapacağım asgari ücreti."

Eski hesap uzmanı olduğunu, maliye, vergiyi iyi bildiğini tekrarlayan Kılıçdaroğllu, Türkiye'de bu işi en iyi bilen 10 kişi arasında olduğunu belirtti. Sözleri, 'Başbakan Kemal', 'Ardahan seninle gurur duyuyor' sloganları ile kesilen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu konuda mütevazi değilim. Size hizmet edeceğim. Kimliği ne olursa olsun. Benim başımın tacıdır. İnancı, yaşam tarzı ne olursa olsun başımın tacıdır. Akşam tencere kaynamıyorsa onun formülünü bulacağım. 7 Haziran'da sandığa gideceğiz. Gelin oy verin. Gideceğiz 7 Haziran'da 6 okun altına mührümüzü basacağız. Yaşanacak bir Türkiye'ye yeniden 'Merhaba' diyeceğiz. Hepinize en içten selam ve saygılarımı sunuyorum."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap