13 °C

'İfade özgürlüğü evrensel bir değerdir'

ABD Başkan Yardımcısı Biden, ifade özgürlüğünün evrensel bir değer olduğunu belirterek, özgürce eleştirebilmenin bir gereklilik olduğunu ve bunun Türk Anayasası'nda da olduğunu söyledi.

'İfade özgürlüğü evrensel bir değerdir'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, basın ve ifade özgürlüklerinin herkesin özgürlüğü olduğuna dikkat çekti.

Biden, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, gazeteciler ve akademisyenlerle bir araya gelmeden önce yaptığı açıklamada, "Yalnızca Türkiye'ye değil, bütün ülkelere, özgürce eleştirebilmenin, özgürce nefes almak kadar gerekli olduğunu anlatmaya devam edeceğiz" dedi.

İfade özgürlüğünün "temel özgürlüklerden bir tanesi" olduğunu vurgulayan Biden, "Basın ve ifade özgürlüğü yalnızca Amerikan değerleri değil tüm insanlığın değerleridir. Bizim sözünü ettiğimiz özgürlükler Türk halkı için yeni değildir; onlar sizin Anayasa'nızda vardır" dedi.

"Barış için Akademisyenler"i kastederek, 1000'den çok akademisyenin düşüncelerini ifade ettikleri için kovuşturmaya uğramaları konusuda Büyükelçi Bass ülkemizin düşüncelerini açıkladığını anımsatan Biden, "İfade özgürlüğü en temel özgürlüklerden bir tanesidir. Basın özgürlüğü herkesin özgürlüğüdür" diye ekledi.

Koç ailesine başsağlığı

Biden, Mustafa Koç’un ölümü nedeniyle başsağlığı diledi.

Joe Biden, “Öncelikle Koç ailesine kendim ve ülkem adına başsağlığı diliyorum. Mustafa Koç ve ailesinin Türkiye’ye özellikle eğitim alanında büyük katkıları olmuştur” dedi.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.