6 °C

'Irak gerekli tedbiri alamıyorsa biz alırız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul'daki Türk askerinin nöbet değişimine dair, "Irak merkezi yönetimi oradan ülkemize yapılacak bir terör saldırısına karşı gerekli tedbiri alamıyorsa, biz alırız" dedi.

'Irak gerekli tedbiri alamıyorsa biz alırız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul'daki Türk askerinin nöbet değişimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, Türkmenistan'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Musul'daki Türk askerinin nöbet değişimi ile ilgili olarak, şunları söyledi:

"Irak üzerinde birçok ülkenin şu anda biliyorsunuz attığı adımlar var, yaptıkları operasyonlar var. Ve biz o ülkelerin hiçbirine benzemiyoruz, biz çok farklı bir ülkeyiz. Zira başta DAİŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak ve bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsurudur, bizim için bir tehdit algısı oluşturmaktadır. Fakat oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan herhangi bir alakası yoktur. Söylenen nedir? 'Biz davete icabetle Irak'a geldik.' Kabul de yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz? Böyle bir şeyi bekleme diye bir lüksümüz yok. Tam aksine, biz diyoruz ki, Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız."

Erdoğan, Gaziantep'teki "özel güvenlik bölgesi" uygulamasıyla ilgili olarak da "Bölgenin hassasiyetleri çerçevesinde atılmış bir adım, alınmış bir karar. Şu anda 15 gün olarak alınmış bir karardır. 15 günden sonra ne getirir ne götürür bunu gelişmeler gösterecektir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.