6 °C

'İsrail'in samimiyeti sorgulanmalıdır'

Dışişleri Bakanlığı, Filistin'de ulusal birlik hükümetinin kurulduğu bir dönemde İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararı almasını kınadı

'İsrail'in samimiyeti sorgulanmalıdır'

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararı almasını kınayan yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, İsrail’in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria'da "yeni yasa dışı yerleşim birimleri" inşa etme kararı kınanarak, İsrail'in uluslararası hukukun açık ihlalini teşkil eden ve iki devletli çözüm vizyonuna zarar veren yerleşim faaliyetlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Filistin’de ulusal birlik hükümetinin kurulmasıyla bölgede adil ve yaşayabilir bir barışın tesisi için elzem olan Filistin birliğinin sağlanması doğrultusunda önemli bir adım atıldığı bu dönemde, İsrail’in Filistin topraklarında yeni yerleşimler kurmaya devam etmesi, bu ülkenin adil ve kalıcı barışın sağlanmasına yönelik samimiyetinin sorgulanmasına yol açmaktadır. İsrail, uluslararası toplumun tüm uyarılarının aksine ısrarla sürdürdüğü bu tutuma bir an önce son vermelidir."  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.