10 °C

'İyi çocuklar' 'suç örgütü' üyesi çıktı

Van'da görülen 'Şemdinli'de kitabevine bomba' davasında, sanıklar "Suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak" suçundan ayrı ayrı 1 yıl 10 ay 27 gün hapis cezasına çarptırıldı.

'İyi çocuklar' 'suç örgütü' üyesi çıktı

VAN  - Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş'e, "Suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak" suçundan ayrı ayrı 1 yıl 10 ay 27 gün hapis cezası verdi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, sanık astsubay Ali Kaya hakkında "Tanırım, iyi çocuktur" demişti.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005'te Umut Kitapevinde meydana gelen patlamadan sonra tutuklanan ve 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasına çarptırılan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş hakkında verilen kararın, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozulmasının ardından yeniden başlayan davanın ikinci duruşması, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
Sanıkların katılmadığı duruşmada, Mahkeme Başkanı Behçet Aşılar, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararını ve iddia makamının esas hakkındaki mütalaasını okudu.
Müşteki avukatı Murat Timur, ilk duruşmadaki savunmalarını tekrar ederek, mahkemenin "direnme" kararı vermesini istedi.
Sanıkların avukatı Yurdakan Yıldız da Yargıtay'ın bozma kararına uyulması gerektiğini bildirdi.
Mahkeme heyeti ise Yargıtay 9. Ceza Dairesinin 01 Ekim 2012 tarihli "bozma" kararına direnilmesini oy birliğiyle kabul ederek, yapılan yargılama ve toplanan deliller sonucunda sanıklar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve Veysel Ateş'in, "Suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak" suçundan ayrı ayrı 1 yıl 10 ay 27 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.
Sanık avukatlarının kararı temyiz etmeleri durumunda, son kararın Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından verileceği öğrenildi.

Davanın geçmişi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, 9 Kasım 2005'te meydana gelen patlamayla ilgili Van 3. Ağır Mahkemesinde 19 Haziran 2006 tarihinde görülen duruşmada, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'e, "Suç işlemek için kurulmuş örgütün üyesi olmak", "Suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla ve tasarlayarak insan öldürmeye teşebbüs etmek", "Suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla ve tasarlayarak insan öldürmek", "Suç işlemek için kurulmuş silahlı örgütün amaçları doğrultusunda bombayla kasten yaralama" suçlarından 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezası verilmişti.
Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesine gönderilen dosyanın 1 Ekim 2012'de görülen temyiz duruşmasında ise sanıklara adam öldürme suçundan verilen hapis cezalarını onayan daire, "suç işlemek için kurulan örgütün üyesi olmak" suçundan verilen cezayı bozmuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap