'Paralel' operasyonlarında 6 tutuklama daha

"Paralel Yapı" operasyonlarında Isparta'da 3 emniyet mensubu tutuklanırken, Gaziantep'te de gözaltına alınanlardan 3'ü tutuklandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Eski Isparta Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Peyami Baykara'nın da aralarında bulunduğu 3 emniyet mensubu, ''Paralel Yapı'ya yönelik soruşturma kapsamında çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda gözaltına alınan eski Isparta Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Peyami Baykara ve aynı müdürlükte görevli komiser yardımcısı Mehmet Şanverdi ile polis memurları Ergün Aksu ile Ahmet Ö, savcılıktaki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edildi.

Baykara, Şanverdi ve Aksu, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve örgüte üye olmak", "Resmi belgede sahtecilik", " Özel hayatının gizliliğini ihlal etmek", "Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek" gerekçeleriyle tutuklandı, Ahmet Ö. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Zanlıların, Isparta'da aralarında siyasetçi, gazeteci, akademisyen olan kişileri, usulsüz dinlediği iddia edilmişti.

Öte yandan zanlıların ocak ayında düzenlenen operasyonda aynı suçlardan gözaltına alınmış, sevk edildikleri mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Gaziantep'te 3 kişi tutuklandı

Öte yandan Gaziantep'te paralel yapıya yönelik operasyonda gözaltına alınanlardan 3'ü tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Gaziantep Polis Meslek Yüksekokulunda paralel yapıya yönelik faaliyette bulundukları öne sürülen gruba yönelik operasyonunda gözaltına alınan 12 zanlıdan 7'si emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 5 şüpheli polis ise adliyeye sevk edildi.

Cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan şüpheliler, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan şüphelilerden Rahmettullah U, Mehmet Ç. ve Murat K, tutuklandı. Diğer zanlılar İ.T. ve M.T. adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Polisin dün düzenlediği operasyonda Gaziantep Polis Meslek Yüksekokulunda eğitim gören bazı öğrencileri, sahte evraklar tanzim edip okulda gibi göstererek paralel yapıya ait evlerde sohbetlere götürdükleri ve yasa dışı faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla aralarında bir emekli emniyet müdürünün de bulunduğu 11 polis ve bir üniversite öğrencisi gözaltına alınmıştı.

Bu konularda ilginizi çekebilir