12 °C

'Sivilleri savaşa göndermek suçtur'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, France24 televizyon kanalının sorularını yanıtladı

'Sivilleri savaşa göndermek suçtur'

'PARİS - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü IŞİD'e karşı sivilleri savaşa göndermenin suç olduğunu söyledi. 

France24 televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, "Türkiye sivilleri silahlandıramaz ve onlardan terör gruplarına karşı savaşmasını isteyemez, sivilleri savaşa göndermek suçtur" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin bunun yerine teröre karşı küresel bir mücadele planı önerdiğini söyledi.

"Sinekleri birer birer öldürmek iyi bir strateji değil, terör sorununa neden olan gerekçeleri ortadan kaldırmak gerekiyor"diyen Çavuşoğlu, Irak'taki durumdan Maliki'nin, Suriye'deki durumdan da da Esed'in sorumlu olduğunu ifade etti. 

Çavuşoğlu, IŞİD'e karşı hava operasyonlanın ise başarısız olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin ittifak üyeleri ile stratejik konuda anlaşma sağlaması halinde kara birlikleri göndermeye hazır olduğunu ifade eren Çavuşoğlu, aksi takdirde "Türkiye'den tek başına hareket etmesini beklemenin adil ve gerçekçi olmadığını" ifade etti.

Çavuşoğlu başka bir soru üzerine, PKK'ının terör örgütü olduğunu ve Türkiye dışında BM ve Avrupa'da terör örgütü olarak değerlendirildiği hatırlatarak, "Bu terörist grup diğerinden daha iyidir diyemeyiz" diye konuştu. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.