'Siyasetin içerisindeyim'

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, siyasetin sadece siyasi parti çatısı altında yapılmayacağını belirterek, “Ben zaten şu anda aktif siyasetin içindeyim” dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, siyasete girip girmeyeceği yönündeki sorulara yanıt verdi.  Haşim Kılıç, “Ben zaten şu anda aktif siyasetin içindeyim. Siyaset illa da bir siyasi parti çatısı altında yapılmaz, siyaset her yerde yapılabilir. Siyasete devam ediyoruz” dedi.

Yargı sistemini de eleştiren Kılıç, şöyle konuştu:

“Yargı, maalesef asli görevinden uzaklaşarak başka amaçlar için kullanılmaktadır. 2010 yılında çok önemli değşiklikler yapıldı. Ancak bir baktık, bir başkasının işgali altındaki yargı, bu sefer bir başka kimliğin işgaliyle karşı karşıya kaldı. Şimdi o işgal kırıldı, bir başka işgal başladı.”

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, seçim barajı ve tutuklu milletvekilleri konularını da değerlendirdi. 

Kılıç, “Anayasa Mahkemesi’nin çok fazla bir şey yoktu. Anayasa Mahkemesi o barajı kaldırma şeyine de sahip değildir zaten. 9 tane milletvekili hapiste yatıyordu. Bunu çıkarmak Anayasa Mahkemesi’nin işi miydi? 9 milletvekilinin arkasında 1 milyon insan temsilcisiz kaldı orada. Ama kimse kılını kıpırdatmadı yani her şeyi yargı tarafından beklemek bence insaflı olmasa gerek” şeklinde konuştu. 

Yargı mensuplarının tayin ve sürülme korkusu içinde olduğunu söyleyen Kılıç, "Bu korkularla hakime adil karar verdiremezsiniz" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir