'Taksim her türlü gösteri ve toplantıya kapalı'

1 Mayıs'ın en güzel şeklide kutlanması için 2 miting alanına 6 miting alanı daha ilave ettiklerini söyleyen İstanbul Valisi Şahin, Taksim'in her türlü gösteriye kapalı olduğunu belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Taksim, her türlü gösteriye, toplantıya kapalı bir alan olduğu için 1 Mayıs ile ilgili kutlamalara da kapalıdır" dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Maslak Kasırları'ndaki Kamu Denetçiliği Kurumu İstanbul İrtibat Bürosu'nun açılış resepsiyonunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

Bir gazetecinin, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde kutlamalara kapatılmasına ilişkin sorusu üzerine Şahin, işçi ve emekçiler olmak üzere tüm halkın 1 Mayıs bayramını kutladığını söyledi. 

Valilik olarak, 1 Mayıs'ın en güzel şeklide kutlanması için 2 miting alanına 6 miting alanı daha ilave ederek daha geniş imkan sağlamaya çalıştıklarını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Ancak Taksim, her türlü gösteriye, toplantıya kapalı bir alan olduğu için 1 Mayıs'la ilgili kutlamalara da kapalıdır. Yalnızca o gün sembolik olarak işçi veya siyasi parti temsilcilerimize orada çelenk koyma ya da Kazancılar Yokuşu'nda karanfil koyarak anma imkanı tanınacak. Ancak onun ötesinde orada herhangi bir faaliyet olamayacak. Siyasi partiler başta olmak üzere, konuyla ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarından bizlere ve görevlilerimize görevlerini yaparken yardım ve desteklerini talep ediyorum. Herkes huzurlu kalple 1 Mayıs'ı geçirmeli, ülkemizin ve İstanbul'un huzur ve sükununun korunması noktasında herkes kendi payına düşeni yapmalı diye düşünüyorum."

Gerekli ve yeterli tedbirlerin alındığını, planlamaların tekrar gözden geçirdiklerini anlatan Şahin, "Ümit ediyoruz ve inanıyoruz ki bu tedbirlerin uygulanmasına, alınmasına ihtiyaç kalmayacaktır. Bütün vatandaşlarımızdan ve başta emekçi kesimden olmak üzere bu konuda anlayış ve yasalara, alınan kararlara saygılı davranmasını bekliyoruz. Böyle de olacağına inanıyoruz" diye konuştu. 

Kutlamaların önceden ilan ettikleri alanlarda yapılabileceğini vurgulayan Şahin, bir siyasi partinin Kadıköy'de, bir sivil toplum örgütünün de Bakırköy'de belirlenen alanlarda etkinlik yapacağını söyledi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir