21 °C

'Terör nedeniyle harcamalar öne çekildi'

Maliye Bakanlığı, terörle mücadelenin hız kazanması nedeniyle yıl sonuna doğru yapılacak harcamaların öne çekildiğini duyurdu

'Terör nedeniyle harcamalar öne çekildi'

Maliye Bakanlığı, 2015 yılı içerisinde terör örgütlerine yönelik  mücadelenin hız kazanmış olması nedeniyle önceki yıllarda daha çok yıl sonuna doğru yapılmakta olan bazı harcamaların öne çekildiğini bildirdi.

Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü  tarafından yapılmış olan taşıt alımlarının 2014 ile 2015 yılları ilk 8  aylık dilimler itibarıyla meydana gelen ciddi orandaki artışın temel  sebebi olduğunu bildirdi.
    
Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"Bugün Hürriyet Gazetesi'nde kırmızı plakalı makam araçlarının  fotoğrafı ile verilen "Kamuda ki taşıt alımları 10 kat arttı"  haberinin kamuoyunda yanlış algıya sebebiyet vermeye açık olduğu  görülmüştür. Bu nedenle Bakanlığımız tarafından aşağıdaki  bilgilendirmenin yapılması zaruri görülmüştür:
    
Bilindiği üzere, 2015 yılı içerisinde terör örgütlerine yönelik mücadelenin hız kazanmış olması nedeniyle önceki yıllarda daha çok yıl sonuna doğru yapılmakta olan bazı harcamalar öne çekilmiştir. Bu bakımdan dikkat çeken idarelerden biri Emniyet Genel Müdürlüğü'dür. Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden 2014 yılı ilk 8 ay içinde taşıt alım giderleri kapsamında hava taşıt alımları için yaklaşık sadece 900  bin TL harcanmışken, 2015 yılında ilk 8 ay içerisinde helikopter alımı  nedeniyle yaklaşık 76 milyon 900 bin TL harcanmış bulunmaktadır.  Ayrıca  TOMA, zırhlı personel taşıyıcı ve diğer taşıtlar için 2014  yılı ilk 8 ayında yaklaşık 34 milyon TL harcanmışken, daha önce ifade  edilen gerekçelerle 2015 yılı ilk 8 ayında aynı nitelikteki harcamalar için yaklaşık 207 milyon TL harcanmış bulunmaktadır.
    
Taşıt alımlarında bir önceki yıla göre ciddi artışa sebep olan bir  diğer konu ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından 6583 sayılı 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun 11 inci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında Savunma Sanayii Destekleme Fonu aracılığıyla alınmış olan hava taşıtı alımlarına ilişkindir. 2014 yılı ilk 8 ayında söz konusu kalemden sadece yaklaşık 15 milyon 650 bin TL harcanmışken, 2015 yılı ilk 8 ayında bu tutar 296 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu hava taşıt alımı, ülkemizde meydana gelen orman yangınlarına etkin bir şekilde müdahale edilmesini sağlamak üzere Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki hava taşıt filosunu güçlendirmek üzere yapılmış olup, bu konuda önemli bir ihtiyacın karşılanmış olduğu değerlendirilmektedir.
    
Bu çerçevede, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü  tarafından yapılmış olan taşıt alımları 2014 ile 2015 yılları ilk 8 aylık dilimler itibarıyla meydana gelen ciddi orandaki artışın temel sebebidir. Bu İdareler dışındaki İdarelerde taşıt alımlarına ilişkin artış seyri normaldir.
   

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap