13 °C

'YAŞ'ta savaş kararı alındı' iddialarına yanıt verdi

Başbakan Yardımcısı Atalay, bir gazetecinin, "Çözüm sürecinde askeri hareketlilik arttı. Sosyal medyada, 'YAŞ'ta savaş kararı alındı' iddialarını hatırlatması üzerine, "Bu konular YAŞ'ta değil MGK'da görüşülür" dedi

'YAŞ'ta savaş kararı alındı' iddialarına yanıt verdi

HAKKARİ - Van'da dün gerçekleştirdiği temaslarının ardından sabah saatlerinde helikopterle Hakkari'ye gelen Başbakan Yardımcısı Beşir  Atalay, Vali Yakup Canbolat, Hakkari Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan ve kurum amirleri tarafından karşılandı.

Daha sonra Hakkari Valiliğine geçen Atalay, Vali Canbolat ve kurum müdürleriyle basına kapalı toplantı yaptı. Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Atalay, çözüm sürecinin en verimli dönemlerinin yaşandığına dikkat çekti ve bu konuda vatandaşları bilgilendirmek ve değerlendirmelerini almak için Hakkari'ye geldiğini söyledi.

"YAŞ'ta savaş kararı alındı mı?"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, bir gazetecinin, "Çözüm sürecinde askeri hareketlilik arttı. Sosyal medyada, 'YAŞ'ta savaş kararı alındı' şeklinde yorumlar var. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" yönündeki sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Bu konular YAŞ'ta değil MGK'da görüşülür. Çözüm sürecini dikkatle yürütüyoruz. Süreç gayet iyi diyaloglarla ilerliyor. Bir yasa çıkardık, herkesi bağlıyor. Çözüm süreciyle ilgili olumsuzluk söz konusu değil, herkes bu konuya itina ediyor ama özellikle örgüt kesiminde vatandaşlara dönük yanlış işler yapılıyor. İş makinesi yakanlar var, vatandaşlara baskı yaparak haraç alanlar veya seçim öncesinde köylerde oy baskısı yapanlar var. Van'da bununla ilgili rapor aldım. Bu yanlışlar konusunda da uyarıyoruz. Çözüm sürecinde samimiyet var, artık taraflar birbirine güveniyor. Bunların önlenmesi lazım. Siyasiler bunu çok onaylamıyor ama geniş bir yapı var. Dolayısıyla bu konuları da takip ediyoruz ama yeni bir safhaya geçeceğiz. Daha somut yol haritası üzerinde çalışıyoruz. Bu daha belirleyici olacak. Sınırları iyi çizilmiş, herkes kendi üzerine düşeni yapacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yol haritası netleşecek. Sonra herkes bu çerçevede kendi üzerine düşeni yapacak."

Son günlerde Irak'ta yaşanan gelişmelerle ilgili yöneltilen soruları da yanıtlayan Atalay, Türkiye'nin IŞİD'le ilgili tavrının belli olduğunu ve şu anda IŞİD'in ellerinde Türk diplomatların bulunduğunu anımsattı.

"IŞİD'i terör örgütü olarak görüyoruz"

Atalay, IŞİD'i terör örgütü olarak gördüklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"O konuda bizim tavrımızı herkes biliyor. Bölgede ciddi kriz yaşanıyor. Irak şu anda en sorunlu olan bölge. Suriye'de olaylar uzun zamandır devam ediyor. Gazze'de büyük katliamlar oldu, 2 bine yakın insan hayatını kaybetti. Türkiye bütün bu olaylar içinde daha güvenli liman ve bölgelerin hepsine hem siyasi manada müdahalelerimiz oluyor hem insanı yardım gönderiyoruz.

Irak'ta yeni gelişmeler var. Dün itibariyle Mahmur kampının boşaltıldığı bilgileri geldi. Oradan Türkiye'ye geçmek isteyenler var. Çoğu zaten bizim vatandaşlarımız. Hakkari civarından gitmiş, Çukurca, Uludere ilçelerinden ve köylerinden olumsuz şartlar nedeniyle gitmişlerdi. Onlar geri dönerlerse kapımız açık olacaktır, sınırlarımızdan içeri gireceklerdir."

Valilik ziyaretinin ardından yaya olarak Hakkari Belediye Başkanlığına geçen Atalay, yol üstündeki esnaf ve vatandaşlarla bir süre sohbet edip sorunlarını dinledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.