'Yolsuzlukla mücadele' önergesi kabul edilmedi

BDP'nin yolsuzlukla mücadeleyle ilgili araştırma önergesinin gündeme alınması Genel Kurul'da kabul edilmedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin yolsuzlukla mücadeleyle ilgili araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi kabul edilmedi. 

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın başkanlığında toplandı. Önerge üzerinde söz alan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, darbelerin gıdasının yolsuzluklar olduğunu belirterek, "1990'lı yıllarda köy yakmalar, çeteler olmasaydı, 28 Şubat postmodern darbe girişimine kimse cesaret edemezdi" dedi. 

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "Reza Zarrab ve arkadaşları serbest bırakılmışlar. Bu sıradan bir yolsuzluk meselesi değil. Yakında bunun bir casusluk ve milli güvenlik sorunu olduğunu öğreneceksiniz" diye konuştu. 

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, "28 Şubat'ı kınıyorum. Darbeleri kınamalıyız, yargı darbesini de kınamalıyız, Hükümetin yasamaya darbesini de kınamalıyız" ifadesini kullandı. 

"İş adamlarını kucağa oturtma konuşmaları yapıyorsunuz, biz muhalefet olarak buna kulaklarımızı mı kapatalım?" diye soran Oğan'ı TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, temiz bir dille konuşması için uyardı. 

"Biz bunu Başbakan'ın konuşmalarından aldık, rahatsız olmayın" karşılığını veren Oğan'a, Bahçekapılı, "Meclis kürsüsünden tekrar etmek zorunda değilsiniz" dedi. 

Oğan, "Başbuğ, Engin Alan içeride, Reza Zarraf dışarıda. Bu nasıl bir adalet?" dedi. 

AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Meclis'in yolsuzluklara bulaşmış olanlara geçit vermediğini ve vermeyeceğini söyledi. 

En temel hukuk kurallarının hiçe sayılarak Meclis'te iki aydır daha soruşturma aşamasında konularla ilgili idam sehpalarının kurulduğunu, yargısız infazlar gerçekleştirildiğini belirten Koca, "Başbakanımıza ve grubumuza ithamlar yapıldı. Montaj ses kayıtları ortalığa sürüldü" dedi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir