'Zammın abonelere yansıtılması işletmecilerin tercihi'

BTK Başkanı Acarer, "Azami ücret çizelgesinde gerçekleştirilen artışın abonelere uygulanan ücretlere yansıtılması zorunluluk olmayıp işletmecilerin ticari tercihlerine bırakılmaktadır" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, GSM işletmecilerinin, Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi'ni aşmamak kaydıyla tarifelerini serbestçe belirleyebildiğini ifade ederek, "Azami ücret çizelgesinde gerçekleştirilen artışın abonelere uygulanan ücretlere yansıtılması zorunluluk olmayıp işletmecilerin ticari tercihlerine bırakılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Acarer, cep telefonu görüşme ücretlerine zam yapıldığı yönündeki haberlere ilişkin soruları yanıtladı. 

"Ücret artışının abonelere uygulanan ücretlere yansıtılması zorunluluk değil"

BTK'nın mevzuat uyarınca, 6 ayı geçmeyen aralıklarla Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi çizelgesi yayınladığını ifade eden Acarer, bu çizelgede yer alan ücretlerin mobil telefon işletmecilerinin son kullanıcılarına uygulayabilecekleri en yüksek ücret seviyesini gösterdiğini söyledi. 

İşletmecilerin, söz konusu ücretleri aşmamak kaydıyla tarifelerini serbestçe belirlediğine işaret eden Acarer, "Dolayısıyla azami ücret çizelgesinde gerçekleştirilen artışın abonelere uygulanan ücretlere yansıtılması zorunluluk olmayıp işletmecilerin ticari tercihlerine bırakılmaktadır" diye konuştu. 

"Paket aşımı durumunda veya az sayıda abonenin tercih ettiği doğrusal ücretli tarifelerde uygulanıyor"

Azami ücretlerin çoğunlukla paket aşımı durumunda veya az sayıda abonenin tercih ettiği doğrusal ücretli tarifelerde uygulandığını belirten Acarer, şöyle konuştu: 

"Mevcut durumda kullanıcıların büyük bölümü ise her yöne paketler olarak isimlendirilen belirli bir sabit ücret karşılığında belirli miktarda dakika içeren abonelik paketlerini tercih ettikleri için bu artıştan etkilenmemektedir. Bu nedenle azami ücretlerde yapılan artışın etkilediği abone sayısı açısından pazardaki etkisinin sınırlı olduğu değerlendirilmektedir. 

Ülkemiz Avrupa ülkelerine kıyasla abone başına aylık (ortalama 21 lira) en düşük ücret ödenerek en fazla görüşmenin yapıldığı (ortalama 331 dakika) ülke konumundadır. Sonuç olarak, azami tarifelerdeki bu artışın bütün tarifelerde aynı oranda artışa yol açması söz konusu olmadığı gibi bu artıştan etkilenen paket tarife sayısı da son derece sınırlı olacak." 

Bu konularda ilginizi çekebilir