12 Dev Adam ve 'Potanın Perileri' uğurlandı

Türkiye basketbolda ilk defa hem kadınlarda hem erkeklerde Dünya Şampiyonası'na katılıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - A Milli Erkek ve Kadın Basketbol Takımı oyuncuları, milli takımlar sponsoru Garanti Bankası’nın düzenlediği gecede bir araya geldi. 

Taksim’de bulunan Four Seasons Otel’de düzenlenen geceye, milli sporcular ve teknik heyetlerin yanı sıra Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ile çok sayıda davetli katıldı. Demirel, gecede yaptığı konuşmada, Türk basketbolunun 2014 yılında zirve yaptığını belirterek, şunları kaydetti: 
“Hem kadınlarda hem de erkeklerde ilk defa bir arada dünya şampiyonasına katılıyoruz. Bununla da kalmadık, Türk basketbolu ilk defa altyapıda iki kategoride şampiyonluklar yaşadı. 2001 yılında düzenlediğimiz Avrupa Şampiyonası’nda sponsor bulmakta bile zorlanırken Garanti Bankası, Türk basketbolunun yanında yer aldı.” 
İspanya’da 30 Ağustos’ta başlayacak FIBA 2014 Dünya Kupası’nda milli takımdan çok şey beklediklerini anlatan Demirel, “İspanya’ya gidecek takımımıza, son Dünya Kupası’nın gümüş madalyalı ekibi olduklarını ve çok iyi mücadele etmeleri gerektiğini hatırlatıyorum. Eylül ayının sonunda başlayacak Kadınlar Dünya Kupası’nda ise bir final yaşatmak arzusunda olduğumuzu belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu. 

‘Türk basketboluna verdiğimiz destekten dolayı gururluyuz’ 

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Karadere de milli takımları dünya şampiyonalarına uğurlamanın heyecanını yaşadıklarını anlatarak, “Bugün Türk basketbolunun başarılarından bahsedebiliyorsak, bunu Turgay Demirel ve ekibinin çaba ve emeklerine borçluyuz. Basketbolun ulusal alanda kat ettiği yolun mimarlarından Turgay Demirel’i, FIBA Avrupa Başkanlığı’na seçilmesinden ötürü ayrıca kutluyorum” diye konuştu. 

Nafiz Karadere, 2001 yılından bu yana destekledikleri Türkiye basketbolunun ulaştığı noktadan dolayı gururlandıklarını aktardı. 

A Milli Erkek Basketbol Takımı Kaptanı Kerem Gönlüm, Dünya Kupası’na son şampiyonanın finalisti olarak gittiklerini belirterek, “Bu turnuvada sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Halkımızın bizimle gurur duyacağı bir sonuçla döneceğimize inanıyorum” ifadelerini kulandı. A Milli Kadın Basketbol Takımı Kaptanı Nevriye Yılmaz ise Türkiye’de düzenlenecek şampiyonanın hazırlıklarının iyi gittiğini anlatarak, “Kendi seyircimizin önünde uzun yıllar sonra böyle bir organizasyonda yer alacağımız için çok heyecanlıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler