13 °C

2014'ün son FOMC toplantısı beklenirken…

2014'ün son FOMC toplantısı beklenirken…

 

Yeşim SARIŞEN / YAPI KREDİ YATIRIM

 

Geçen hafta global emtia fiyatlarındaki düşüşlerle birlikte piyasalarda dezenflasyon teması ön planda kalmaya devam etse de bazı risk göstergelerinde bozulma sinyalleri ön plandaydı. Küresel risk barometresi olarak da izlenen S&P 500 Endeksi, son beş yılın en düşük seviyesine gerileyen petrol fiyatları ve enerji hisselerindeki satış baskısıyla yüzde 3,5 düşüşle 50 günlük ortalamasına doğru geri çekildi. Junk statüsündeki yüksek getirili şirket bonolarındaki zayıflama ve güvenli liman algılamasının da etkisiyle ABD 10 yıl vadeli tahvillerde alım eğilimi dikkat çekti.

Diğer taraftan petrol /emtia fiyatlarındaki düşüşten olumlu etkilenen ve pozitif ayrışan Türkiye gibi net ithalatçı gelişmekte olan piyasalarda da satış baskısı etkili oldu. Gelişmekte olan ülke bono ve CDS spreadleri yükseldi, döviz volatilitesi arttı. Rusya CDS spreadlerindeki yükselişler ön plandaydı.
Bu hafta, 17 Aralık'ta düzenlenecek FOMC toplantısını izleyeceğiz. FOMC'de şahince tonlamanın bir kademe daha güçlenmesi olasılığı ve ayrıca risk iştahı üzerinde baskı yapan  Rusya ve Yunanistan'daki gelişmeler doğrultusunda Ekim ayı başlarından bu yana etkili olan yükseliş trendlerinin korunup korunamayacağı önemli olacak.

Son açıklanan ve beklentilerin üzerinde gerçekleşen tarım dışı istihdam verisi ve ücret artışı sinyalleri sonrasında bir süredir konuşulan "kayda değer süre" ifadesinin çıkarılması olasılığının güçlendiği söylenebilir.  Dolayısıyla da düşen petrol fiyatları sonrasında Yellen'in basın toplantısında ne derece güvercin ifadeler kullanıp kullanmayacağı önem taşıyor. Bu anlamda yakın zamanda FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın petrol fiyatlarındaki geri çekilme ile enflasyonda görülen zayıflamanın geçici,  ücret enflasyonunun toparlanmak üzere olduğuna yönelik vurguları ve "kayda değer süre" ifadesinin yazılı metinden çıkarılmasına yaklaşıldığına dair ifadeleri dikkat çekmişti.

Toplantıda aynı zamanda  büyüme, enflasyon ve politika faizi beklentilerine yönelik revizyonların da önemli olacağını not edelim. Diğer taraftan Yunanistan ile ilgili siyasi risklerin ön plana geçmesiyle 17 Aralık'ta Yunanistan'da gerçekleşecek  Cumhurbaşkanlığı ilk tur oylaması ve ayrıca her ne kadar stabil yönde sinyal vermesi beklense de ABD Kasım ayı enflasyon verileri de önemli.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.