10 °C

AB, savunma fonu kuracak

Avrupa Birliği, 5 milyar euro büyüklüğünde savunma fonu kuracak.

AB, savunma fonu kuracak

Trump ve Brexit kaygısı Avrupa Birliği'ni savunma konusunda harekete geçirdi. Avrupa Komisyonu, savunma işbirliğinin canlandırılması için 5 milyar euroluk fon oluşturulmasını istiyor.

Yeni teknolojiler ile ilgili araştırmalara 2019 yılına kadar 90 milyon euro ayrılması planlanıyor. Komisyon 2020 yılından sonra fonu 500 milyon euroya çıkarmayı istiyor. 2021 yılında ise fonun tamamı bir buçuk milyar euroya ulaşabilir.

"AB ordusu anlamına gelmiyor"

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini bunun Avrupa Birliği ordusu kurulacağı anlamına gelmediğini söyleyerek, "Amaç güvenlik ve savunma alanında katma değeri en üst düzeye çıkarmak. Avrupa Birliği'nin sivil veya askeri operasyonları sayesinde araştırma alanında daha fazla işbirliği yapmak ve yeteneklerin geliştirilmesini sağlamak" ifadelerini kullandı.

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapıldı

Avrupa Komisyonu yatırım ve rekabetten sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemine vurgu yaparak, "Prototipleri finanse etmek için Avrupa Birliği bütçesini kullanacağız. Kaynak başvurusu için en az 2 ülkeden 3 şirket gerekiyor" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.