7 °C

ABD gemiler için bildirimde bulundu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Özügergin, Gürcistan'a insani yardım göndermek isteyen ülkelerle işbirliği yapılmakta olduğunu hatırlattı

ABD gemiler için bildirimde bulundu

 

ANKARA - Türkiye, ABD hastane gemisi Comfort için ABD tarafından iletilen bir geçiş bildirimi bulunmadığını, İspanya, Almanya, Polonya ve ABD'ye ait askeri gemilerin önümüzdeki günlerde geçişi için bildirimlerde bulunulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, soru üzerine yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

"Daha önceki açıklamalarımızda da ifade edilmiş olduğu üzere, Gürcistan'a denizden ve havadan insani yardım göndermek isteyen ülkelerle işbirliği yapmaktayız.

Bu çerçevede, ABD'ye ait askeri hastane gemisi Comfort için Montrö Sözleşmesi bağlamında ABD'nin tarafımıza iletmiş olduğu bir geçiş bildirimi bulunmamaktadır.

Öte yandan, Montrö Sözleşmesi bağlamında İspanya, Almanya, Polonya ve ABD'ye ait askeri gemiler için Türk Boğazlarından önümüzdeki günlerde Karadeniz'e geçiş konusunda bildirimlerde bulunulmuştur."

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Wood, Türkiye'nin, Gürcistan'a insani yardım malzemeleri taşıyan 2 Amerikan donanma gemisinin Karadeniz'e geçişine onay verdiğini ve bu gemilere bir Amerikan sahil güvenlik gemisinin de eşlik edeceğini bildirdi.

Wood, açıklamasında, söz konusu gemilerin seyahat programlarının belli olmadığını ancak, gemilerin binlerce battaniye, hijyenik malzeme, bebek maması ve bebek bakımı malzemeleri taşıdığını kaydetti.

Wood, bu misyonun, Kafkasya'da gerginlik çıktığından beri Gürcistan'a deniz yoluyla gönderilecek ilk insani yardım olduğunu ifade etti.

Wood, ''Türkiye ile beraber, Montrö Sözleşmesi kuralları çerçevesinde insani yardımın ulaştırılmasını sağlamak üzere çalışıyoruz'' dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap