8 °C

Akdoğan: Cumhurbaşkanı'nın rolü önemli

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çözüm Süreci'nin orkestra şefi olduğunu belirterek, "Kanaati ve iradesi önemlidir" dedi.

Akdoğan: Cumhurbaşkanı'nın rolü önemli

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelip, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm Süreci ve demokratikleşme alanında çok önemli adımlar attıklarını belirten Akdoğan, "Kardeşlik Projesi" adı altında reformlar yaptıklarını söyledi.

"Biz bu adımları atarken, reformları yaparken bir pazarlığın parçası olarak bunları yapmadık" diyen Akdoğan, halka dönük temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi konusunda doğru bildikleri ne varsa bunları yaptıklarını ve yapacaklarını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"HDP ile siyasi bir rekabetimiz var, birbirimizi eleştireceğiz, tartışacağız, bu başka bir şeydir. Çözüm Süreci başarıyla sonuçlanınca da bizim HDP ile siyasi mücadelemiz devam edecek. Çünkü biz siyaseten rakibiz ve onların siyasi anlayışlarını kabul etmiyoruz. Bu anlayışın bölgede Kürtlerin faydasına, değer dünyasına uygun olduğunu da düşünmüyoruz. Kürtleri de bu anlayışa teslim edecek değiliz.

Çözüm Süreci'nde devam eden görüşmeler bağlamında HDP'nin üstlendiği bir rol var. Bu çerçevede onların daha dikkatli hareket etmesi lazım. Selahattin Demirtaş'ın Sayın Cumhurbaşkanı'na dönük açıklaması veya süreçle ilgili zaman zaman negatif açıklamaların uygun olmadığını düşünüyorum."

'Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çözüm Süreci'nin orkestra şefidir'

Süreci AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığına dikkati çeken Akdoğan, "Bugün son ankete göre Çözüm Süreci'ne destek yüzde 68 oranında. Bir sürece eğer yüzde 68 oranında toplumsal destek varsa bunu doğru anlamak gerekir" görüşünü dile getirdi.

Akdoğan, bu desteğin HDP'ye ve Selahattin Demirtaş'a olan güvenle ortaya çıkmadığını dile getirerek, "Öyle olsaydı onların oyu 7-8'lerde kalmazdı. Bu büyük bir siyasi hareketin, yüzde 52 ile seçilen bir Cumhurbaşkanı'nın topluma verdiği güvenle oluşmuş destektir. Bu süreci HDP'ye rağmen biz başlattık ve bu noktaya getirdik" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın devletin başındaki kişi, Çözüm Süreci'nin de sadece bir hükümet politikası değil devlet politikası olduğunu vurgulayan Akdoğan, şunları kaydetti:

"Bütün kurumların bu sürecin ruhuna uygun hareket etmesinde Cumhurbaşkanı önemli rol oynamaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çözüm Süreci'nin orkestra şefidir, kanaati ve iradesi önemlidir. Hükümetin bu konudaki kararlılığı, samimiyeti ve güçlü iradesi ne kadar önemliyse Cumhurbaşkanının kararlılığı da o kadar önemlidir."

Süreçten çok hazzetmeyen, menfaati bozulan birtakım çevrelerle örgüt içindeki bazı yapıların, "bu süreci nasıl bozabiliriz" arayışında olduğunun anlaşıldığını belirten Akdoğan, "Burada eller tekrar tetiğe yönelirse, 'bu ateşe nasıl benzin dökebiliriz' diye bir çaba olursa bu ateşi yakanlar yanarlar" dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.