21 °C

”AKP krizi zamlarla aşmaya çalışıyor”

DTP'li Türk, partisinin Grup Toplantısında konuştu

”AKP krizi zamlarla aşmaya çalışıyor”

 

ANKARA - DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, küresel krizin artarak yayıldığını belirterek, "Askeri harcamalar, dağa taşa atılan bombaların maliyeti, 70 milyon insanın mutfağına yansımış olsaydı, bugün Türkiye farklı bir yerde olurdu" dedi.

Türk, partisinin Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıl dönümünde andığını belirterek, Atatürk'ün iç barışın sağlanması ve Kürt sorunuyla ilgili çalışmalarının olduğunu, ölümünden önce muhaliflerine yönelik genel af çıkardığını söyledi.

Ahmet Türk, küresel krizin her geçen gün yayıldığını belirterek, "AKP, finans aktarımı yerine zamlarla mali krizi aşmaya çalışıyor" dedi.

Doğalgaza gelen zammı eleştiren Türk, yakın zamanda elektrik ve gıda ürünlerine de zam yapılacağını, enflasyonun koalisyon hükümetleri dönemindeki seviyeye yükseleceğini ileri sürdü.

Bölgelerde kömür dağıtılmasına karşı çıkan Türk, "AKP'nin gündeminde yoksulluk, açlık, yaşama hakkı gibi konular yok. Gündemlerinde, kendilerini sağlama alma mantığının olduğunu görüyoruz. Halkın tepkisini gidermek için sadaka dağıtıldığını görüyoruz. Bölgede 70 milyon ton bedava kömür dağıtılıyor. Seçime yönelik bir anlayış. Bu yardımları cebinden mi yapıyorsun. Devletin imkanlarını, kendi yerinizi korumak için kullanıyorsunuz" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.