10 °C

Alman askerleri İncirlik'te

IŞİD ile mücadele kapsamında uluslararası koalisyona destek vermek amacıyla keşif amaçlı gönderilen Tornado uçakları için görevlendirilen Alman askerleri İncirlik'e gitti.

Alman askerleri İncirlik'te

Almanya'nın, IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyona destek vermek amacıyla Suriye'de keşif uçuşları yapacak Tornado uçakları için görevlendirdiği yaklaşık 100 askerin İncirlik Hava Üssü'ne gittiği bildirildi. 

Alman Ordusu Sözcüsü Thomas Müllen yaptığı açıklamada, pilot, teknisyen ve yer personeli ile keşif uçuşlarında elde edilen görüntülerin değerlendirilmesinde görev yapacak uzmanların da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik ekibin Hamburg'dan yola çıkarak, uçakla İncirliğe gittiğini söyledi. 

Müllen, IŞİD ile mücadelede Suriye'de istihbarat toplamak için 4 Tornado keşif uçağının da yarın İncirlik Hava Üssü'ne doğru havalanacağını kaydetti. 

Keşif uçuşları Ocak'ta

Aralık ayında Alman askerlerinin yapacağı göreve hazırlamak için İncirlik'e gönderilen 2 Tornado uçağının muhtemelen gelecek hafta geri döneceğini ifade eden Müllen, Almanya'ya dönecek bu uçakların yerine keşif teknolojisiyle donatılmış 2 Tornado uçağının gönderileceğini kaydetti. 

Keşif uçaklarının ocak ayı ortasında göreve başlayabileceği bildirildi. 

Almanya Federal Meclisi, Alman hükümetinin talebiyle IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyona destek vermek amacıyla 6 Tornado keşif uçağı, Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle'ü korumak için 1 firkateyn ile 1 yakıt ikmal uçağından sorumlu bin 200 personelin, 1 yıl süreyle görev yapmasına izin veren askeri tezkereyi aralık ayında kabul etmişti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.