18 °C

Almanya 'soykırım' demeyecek

Almanya, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmeyecek. Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, parlamentoda 24 Nisan Cuma günü, 1915 olaylarını anmaya yönelik etkinlikte “soykırım” sözünün kullanılmayacağı sinyalini verdi

Almanya 'soykırım' demeyecek

Alman Spiegel Online’in bildirdiğine göre, Estonya’da bulunan Steinmeier, konuya ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, ”Ermeni halkının yaşadığı dehşet, bir kelimeye ya da bir kelime etrafında tartışmaya indirgenemez” dedi. Steinmeier, yaşananlar için “soykırım” yerine “katliam” sözünü kullanmayı yeğledi.

Bakan'dan taraflara tavsiye

1915 olaylarına ilişkin tartışmaların yeni olmadığını kaydeden Alman Dışişleri Bakanı, geçen yıl Türk ve Ermeni mevkidaşlarına olayların 100'üncü yılına hazırlanmaları konusunda tavsiyede bulunduğunu aktardı. Tarafların bu konuda adım atmadıklarını belirten Steinmeier, “Ne yazık ki, komşularının işbirliği olmamıştır” dedi.

Tartışmalar sürüyor

Alman Parlamentosu’nda 24 Nisan Cuma günü okunacak bildiride yer alacak metin konusunda tartışmaların sürdüğünü kaydeden Steinmeier, “Ermeni halkının yaşadığı dehşet ve katliam için 100 yıl sonra uygun bir dil bulunması çabaları sürüyor” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap