25 °C

Almanya Savunma Bakanı Türkiye'yi eleştirdi

Ursula von der Leyen, PKK'ya yönelik operasyonunu eleştirdi.

Almanya Savunma Bakanı Türkiye'yi eleştirdi

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonunu eleştirdi.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'ye konuşan Alman Bakan, PKK'dan "Kürt organizasyonu" olarak bahsetti ve Türkiye'nin barış yolunu bırakmaması gerektiğini ifade etti. 

Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyon yapmasını tartışma götürmeyen bir hak olarak değerlendiren von der Leyen, ancak Ankara'nın PKK'ya yönelik operasyonu ise haksız ve tartışmalı olarak yorumladı.

Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir ise "Türkiye'nin sonunda IŞİD'in bir tehtid olduğunu anlamış olması önemli" dedi. Özdemir "Ancak Türkiye aynı zamanda Kürtlerle karşı karşıya gelirse, bu IŞİD savaşında başarıyı yakalayanlarla karşı karşıya gelmesi demek olur" ifadesini kullandı.

Daha önce de Sosyal Demokrat Parti SPD ve Yeşiller Partisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD operasyonunun göstermelik olduğu, perde arkasında PKK hedeflerine operasyon olduğunu iddiasında bulunmuştu.

'Asıl öncelik IŞİD değil'

SPD Dış Politika sözcüsü Niels Annen "Erdoğan'ın paralel olarak PKK hedeflerini vurmasının asıl önceliklerinin hala IŞİD ile mücadele olmadığını gösteridiğini" kaydetti. Annen "Erdoğan bu adımıyla politik çözümü yok ederek savaşın genişlemesi tehlikesini arttırmıştır" ifadesini kullandı. 

PKK Almanya'da da yasaklı terör örgütü listesinde yer alıyor. Kürtlerin IŞİD'le savaşı sonrası listeden çıkartılması yönündeki talepleri henüz olumlu yanıt almadı. Almanya Irak'ta IŞİD ile mücadele eden peşmergelere askeri anlamda en önemli yardımı yapan ülke konumunda.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap