Anayasa değişikliği teklifinin üçüncü maddesi kabul edildi

İkinci tur görüşmeleri yapılan anayasa değişikliği teklifinin 3'üncü maddesi 342 kabul, 137 ret oyuyla kabul edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Anayasa değişikliği teklifinin 3'üncü maddesi ikinci tur oylamada kabul edildi. 

TBMM Genel Kurulunda, ikinci tur görüşmeleri yapılan anayasa değişikliği teklifinin üçüncü maddesi 342 oyla kabul edildi.

Genel Kuruldaki gizli oylamaya 485 milletvekili katıldı. Oylamada 342 kabul, 137 ret oyu kullanıldı, 3 oy geçersiz, 3 boş oy çıktı.

Teklifin 3'üncü maddesi

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ücüncü maddesine göre, milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek. "Askerlikle ilişiği olanlar" milletvekili adaylığına başvuramayacak.

İkinci tur

İkinci tur, anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi için nihai belirleyici oylama olduğu için büyük önem taşıyor. Maddeler ayrı ayrı oylandıktan sonra teklifin tümünün oylaması yapılacak. Kabul oyu, referandum sınırı olan 330'un altında kalan madde düşmüş olacak. Teklifin tümünün oylamasında, kabul oyu 330'un altında kalırsa maddeler 330 ve üzerinde oy almış olsa da teklifin tamamı düşmüş sayılacak.

İkinci turda, teklifin tümü ve maddeleri üzerinde görüşme açılmayacak; konuşmalar yapılmayacak, sadece maddeler üzerinde verilen değişiklik önergeleri görüşülecek. Birinci turda üzerinde değişiklik önergesi bulunmayan bir madde hakkında ikinci turda önerge verilemeyecek.

İkinci turda, 18'i maddeler üzerinde, biri de tümü üzerinde olmak üzere toplam 19 oylama yapılacak.

Anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesi kabul edildiAnayasa değişikliği teklifinin birinci maddesi kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin ikinci maddesi kabul edildiAnayasa değişikliği teklifinin ikinci maddesi kabul edildi

 

Etiketler