25 °C

Ankara projesini çarşamba açıklayacak

Başbakan Erdoğan, Ankara için geliştirdikleri projelerin şehrin çehresini değiştirecek nitelikte olduğunu savundu.

Ankara projesini çarşamba açıklayacak

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 25 Mayıs Çarşamba günü Ankara için hazırladıkları projeleri açıklayacaklarını belirterek, ''Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan kentleşmeye kadar, Ankara'nın çehresini değiştirecek, görünümünü değiştirecek, başkentin ruhuyla, özüyle örtüşecek projelerle geliyoruz. İnşallah bunun ardından Diyarbakır ve İzmir projelerimiz de var; onları da kamuoyu ile paylaşacağız. 12 Haziran'dan sonra ustalık dönemimiz çok, ama çok farklı olacak'' dedi.

Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesinin Yeşilbayır Mahallesi Girişi Köprülü Kavşağı'ndaki ortak toplu açılış töreninde, toplu açılış töreniyle, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesinin toplam 10 yatırımının hizmete girdiğini, Mamak ve Ankara'ya 163 milyon liralık yatırım kazandırıldığını söyledi.

Kurtboğazı-İvedik 3. İsale Hattı'nın, 105 milyon lira tutarında bir yatırımla tamamlandığını, Ankara'nın su ihtiyacını karşılayacak 43,5 kilometre uzunluğundaki bu hattın açılışının gerçekleştirildiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Açılışını yaptığımız bir diğer önemli proje, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen Yeşil Vadi Konutları. Şu anda 240 konuttan oluşan bu proje, Ankara'nın doğusunun yeniden yapılandırılmasında da önemli bir etabın geride kalması anlamına geliyor. Ve bu bölgede yaklaşık 50 bin konuta kadar çıkabilecek yatırımların olması planlanıyor. Samsun Yolu Yeşilbayır Mahallesi Girişi Köprülü Kavşağı da Mamak ilçemizin dönüşüm sürecini ileriye taşıyacak bir hizmet. Bugün burada, Büyükşehir Belediyemizin Mamak'a kazandırdığı Başak Parkı ve Muhsin Yazıcıoğlu Parkı'nın da açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Böylece, Büyükşehir Belediyemizin Mamak'a ve şehrin tümüne hizmet yatırımlarını, Mamak ve Ankara'mızın istifadesine sunuyoruz."

Proje 4 yılda tamamlanacak

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu projelerin inşasında on binlerce kişi çalışacak, yeni iş imkanları oluşacak, yeni sanayi ve ticaret merkezleri, yeni cazibe merkezleri oluşacak. Hem İstanbul, hem Türkiye kazanacak. Şimdi sevgili Ankaralılar çarşamba günü de Ankara için projelerimizi açıklayacağız. Ankara için önemli projelerimiz var. Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan kentleşmeye kadar, Ankara'nın çehresini değiştirecek, görünümünü değiştirecek, başkentin ruhuyla, özüyle örtüşecek projelerle geliyoruz. İnşallah bunun ardından Diyarbakır ve İzmir projelerimiz de var; onları da kamuoyu ile paylaşacağız. 12 Haziran'dan sonra ustalık dönemimiz çok, ama çok farklı olacak."

Bu projelerin 4 yıl içinde tamamlanacağını belirten Erdoğan, ''Bizden öncekilerin böyle bir derdi yoktu. Bu dert olmadığı için de maalesef benim vatandaşım inim inim inletildi. Çile çektiler. Ama artık bu çile bitiyor. İnşallah yeni planlamamızın içinde Mamak'a 200 yataklı bir devlet hastanesine başlıyoruz. Daha modern, yeni teknolojiyle bir hastanemizi inşallah sizlere kazandıracağız'' dedi.