22 °C

Ankara'nın suyu temiz çıktı!

Sağlık Bakanlığı, "17 Haziran 2014-17 Eylül 2014 tarihlerinde, ASKİ İvedik Arıtma Tesislerinden su temin edilen bölgelerde halkın sağlığını tehdit edecek düzeyde uygunsuzluk tespit edilmemiştir" açıklamasını yaptı

Ankara'nın suyu temiz çıktı!

 

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, 17 Haziran 2014-17 Eylül 2014 tarihleri arasında, ASKİ İvedik Arıtma Tesislerinden su temin edilen bölgelerde halkın sağlığını tehdit edecek düzeyde uygunsuzluk tespit edilmediğini bildirdi. 

Bakanlıktan, bugün bir gazetede yayımlanan  "Ankara'nın suyuna bakanlık el koydu" başlıklı haberle ilgili yazılı açıklama yapıldı. 

Açıklamada, şebeke sularının, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda denetleme ve kontrol izlemesine tabi tutulduğu belirtilerek, bu doğrultuda Türkiye genelinde 2014 yılı için 140 bin kontrol ve 40 bin denetim izlemesi planlandığı ifade edildi. 

Habere konu yazının, yönetmelikte belirtilen değerlere uygun olmayan sular konusunda valilikleri ve yerel yönetimleri uyarmak, konuya dikkat çekmek, su güvenliğinin önemini hatırlatmak için hazırlanmış rutin bir yazı olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"Su Kalite Takip Sistemi'nde elektronik ortamda takip edilen su analiz sonuçlarında uygunsuzluk olması durumunda ilgili yerel yönetimler Halk Sağlığı Müdürlüklerimiz tarafından sözel olarak uyarılmaktadır. Uygunsuzluğun giderilmemesi durumunda ilgili valilik konuya ilişkin bilgilendirilmektedir. 

Bu kapsamda, Türkiye genelinde içme kullanma suyu uygunsuzluğunun tespit edildiği Eskişehir, Tekirdağ, Çanakkale, Muğla, Diyarbakır, Van, Karabük, Yalova, Şırnak, Tunceli gibi bu güne kadar yaklaşık 50 civarında ilimize benzer yazılar yazılmıştır." 

Açıklamada, Ankara ili sınırları dahilindeki yerleşim yerlerinin, bakanlık tarafından bin 91 noktadan takip edildiğine dikkat çekilerek, "bunların 249'una ASKİ İvedik Arıtma Tesislerinden su verildiği, 842 noktaya ait yerleşim yerinin ise içme-kullanma suyunun mahalli kaynaklardan tedarik edildiği" belirtildi. 

 Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

"17 Haziran 2014-17 Eylül 2014 tarihleri arasında, ASKİ İvedik Arıtma Tesislerinden su temin edilen bölgelerde halkın sağlığını tehdit edecek düzeyde uygunsuzluk tespit edilmemiştir. Ancak, 2014 yılında Ankara merkez şebekesi dışında özellikle taşra ilçelerine bağlı köylerde alınan su numunelerinde uygunsuzluklar tespit edilmiş ve bu durum 3.09.2014 tarihli yazımız ile Ankara Valiliğine bildirilmiştir. 

İlgi yazımıza esas teşkil eden yerler 30 Mart 2014 tarihine kadar İl Özel İdaresi ve ilçe belediye başkanlıkları sorumluluğunda iken bu tarihten itibaren Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna devredilen (köy) mahallelerdir. 

Yapılan çalışmalarla halkımıza temiz ve güvenli içme kullanma suyu temin edilmesi amaçlanmıştır." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap