24 °C

Arınç'tan Timsah Arena müjdesi

Devlet Bakanı Bülent Arınç, Bursa'da yapılması planlanan Timsah Arena'nın temellerinin yakın zamanda atılacağını belirtti.

Arınç'tan Timsah Arena müjdesi

BURSA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Gençlik ve spor, artık bir bakanlığın ismi olacaktır'' dedi.

Arınç, Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü (GSİM) tarafından yaptırılan Osmangazi Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu'nun açılış törenindeki konuşmasında, sporun her alanında başarılı olan yörede, böylesine bir tesisin yaptırılmasının hem spora hem kente hem de ülkeye çok hayırlı bir hizmet olduğunu söyledi.

Tesisin inşasına yıllar önce başlanıldığını, gerekli ödenek aktarılarak ancak bugün tamamlanabildiğini vurgulayan Arınç, ''10 kulvarlı olacak ve bütün uluslararası şartları taşıyan, en büyük, en nitelikli yarışmaların yapılabileceği bir olimpik bir yüzme havuzunu açıyoruz'' diye konuştu.

Arınç, sporun seyredilerek yapılmadığını, bizzat yapılması gerektiğine işaret ederek, sporun her türlüsünün Türkiye'de son yıllarda atılım içinde olduğunu ve büyük başarılar kazanıldığı dile getirdi.

Timsah Arena'nın temeli bugünlerde atılacak

Bülent Arınç, Bursa'nın sporda da çok başarılı olduğunu, bu çerçevede Bursaspor'un geçen yıl Süper Lig Şampiyonluğunu elde ettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

''Çok tatsız bir olay başımıza geldi geçtiğimiz günlerde. Ondan da kurtulacağımızı en azından ümit ediyorum. Bursa'nın geldiği noktada bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüştük. Geçtiğimiz günlerde de ziyaret etmiştik. 42 bin seyirci kapasiteli Timsah Arena Stadyumu'nun temeli bugünlerde atılacak.

Biz tabii ihale sürecini beklerken bir taraftan da Büyükşehir Belediyemiz elinden gelen bütün gayreti yapıyor. UEFA kriterlerini fazlasıyla taşıyan böylesine muhteşem bir stadyumun bitirilmesi için gayret ediyor.''

Gençlik ve Spor bakanlığı seçimlerden sonra

Arınç, gençlik ve sporun devlet bakanlıklarından birinin görevi kapsamında bulunduğunu ve bugün bu alanın sorumluluğunun Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak'ta olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere spor konusu ve gençlikle ilgili konular bugüne kadar bütün hükümetler döneminde bir devlet bakanı tarafından deruhte edilmiştir. Kanun hükmünde kararname (KHK) için bildiğiniz gibi TBMM'den yetki aldık. Bu yetki kapsamında çalışmalarımız da bitmek üzeredir. Gençlik ve Spor artık bir bakanlığın ismi olacaktır. Devlet Bakanlığının uhdesinde görülen bir iş olmanın ötesinde kendi bütçesi olan, kendi kurumları olan, kurumsallaşmış bir gençlik spor bakanlığını umuyorum 12 Haziran seçimlerinin arifesinde ilan edilecek bir şekilde hepimiz duyacağız. Bu da hem gençliğe hem de spora verilen önemi göstermektedir. Artık bir yatırımcı bakanlık olarak gençlik ve spor bakanlığını seçimlerden sonra görev yapacak biçimde kurumsallaşmış olduğunu hepimiz göreceğiz.''

Bülent Arınç, konuşmasının ardından beraberindeki Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile tesisin açılışını yaparak incelemelerde bulundu.

GSİM tarafından inşaatına 1993'te başlanan ve 18 yılda tamamlanan 2 bin 500 seyirci kapasiteli olimpik kapalı yüzme havuzunun 40 milyon liraya mal olduğu bildirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap