Artvin'de kayıp 3 kişi hala aranıyor

Kentteki sel ve heyelanda kaybolan biri çocuk, ikisi kadın üç kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Dalış ekipleri iki derede de çalışmalarını sürdürüyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Artvin Valisi Kemal Cirit, kentteki sel ve heyelanda kaybolan biri çocuk, 2'si bayan 3 kişiyi aradıklarını belirterek, Jandarma Genel Komutanlığından gelen jandarma arama kurtarma (JAK) ile Sahil Güvenlik Komutanlığından profesyonel dalış ekiplerinin çalışmalarını 2 derede sürdürdüklerini söyledi.

Arhavi Kaymakamlığında kurum müdürleri, İl Genel Meclisi üyeleri ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapan Cirit, Arhavi merkezdeki Aşağı Hacılar ve Yukarı Hacılar mahalleleri ile Balıklı köyünün belirli mevkilerine elektrik veremediklerini anlattı.

"Arhavi ilçemizde afet kapsamında 9 köyümüzün müracaatı var" diyen Cirit, hasar ve zarar tespit komisyonunun köylerdeki çalışmalarını tamamlayacağı bilgisini verdi.

Cirit, Hopa'daki sel ve heyelanda 8 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, "Biri çocuk, 2'si bayan olmak üzere 3 vatandaşımızı arıyoruz. Jandarma Genel Komutanlığından gelen JAK ekipleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığından gelen profesyonel dalış ekipleri 2 derede çalışmalarını sürdürüyor" şeklinde konuştu.

İş makinelerinin de derelerde çalışmalarını sürdürdüğüne dikkati çeken Cirit, şunları söyledi:

"Kamudan ciddi anlamda iş makinesi takviyesi oldu. Özellikle Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğüne bağlı müdürlüklerden iş makinelerinin tamamına yakını bölgeye sevk edilerek çalışmalarını sürdürüyor. Bunun dışında belediyelerden destek istedik. Başta İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Trabzon, Rize ve Samsun belediyelerinden ilimize destek gönderildi. İş makinelerimizi en çok felaketten etkilenen Hopa ilçemize sevk etmek zorunda kaldık ancak dünden itibaren Arhavi ilçemize de kamu araçlarının bir kısmını sevk ettik. İş makineleri burada çalışmalarını sürdürüyor."

Mahsur kalanlar, hava nakil araçlarıyla kurtarıldı

Vali Kemal Cirit, karayoluyla ulaşmakta güçlük çektikleri yerleşim birimlerine hava nakil araçlarını göndererek, mahsur kalanları kurtardıklarını vurguladı.

Cirit, şunları dile getirdi:

"Kızılay tarafından gönderilen su ve gıda gibi temel ihtiyaç malzemelerini hava nakil araçlarıyla ulaşılamayan yerleşim yerlerine gönderdik. Özellikle afet sonrası yaraları sarmaya başladığımız dönem içinde ilçelerimizde sağlık problemi yaşamak istemiyoruz. Bu konuda da Ankara'dan 2 ekip bölgemize intikal etti. Hem Arhavi hem de Hopa'da hızlı şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar."

Cirit, Arhavi ve Hopa ilçelerinde sağlık problemi yaşanmadığını ancak bunun yaşanmayacağı anlamına gelmediğine işaret ederek, "Özellikle her iki belediyemizden su depolarında ciddi anlamda hijyen ve klorlama çalışmalarının yapılmasını istedik. Bu konuda Halk Sağlığı ekiplerimiz, söz konusu belediyelerle iletişim halinde, koordineli çalışıyor. Hopa ilçemize dün akşamdan itibaren su verilmeye başlandı ancak her noktaya şu an itibarıyla maalesef su ulaştıramıyoruz. Hopa ilçemizin altyapısı ciddi olarak etkilendi. Gerek kamu, gerek özel sektör, seçilmiş ve atanmışlar olarak birlikte görev ifa edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Vali Cirit, Türk Kızılayının akşam saatlerinde Hopa'da sıcak yemek hizmeti vereceğini sözlerine ekledi.

Toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

Bu konularda ilginizi çekebilir