26 °C

Asım Kocabıyık hayatını kaybetti

Borusan Holding'in kurucusu Kocabıyık, 88 yaşında yaşama veda etti.

Asım Kocabıyık hayatını kaybetti

İSTANBUL - Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, tedavi görmekte olduğu İstanbul'da yaşamını yitirdi. Türkiye sanayisine büyük hizmetleri geçen, Borusan Grubu'nu kurarak Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından biri haline getiren Asım Kocabıyık'ın cenazesi yarın öğle namazının ardından Fatih Camii'nden kaldırılacak. 

Borusan Holding'den yapılan açıklamada "Kurucu ve Onursal Başkanımız Asım Kocabıyık, toplumdan kazandığını topluma verme ilkesiyle, çalışkanlığı, erdemliliği, dürüstlüğü ve azmiyle biz Borusanlılara bir adım önde olma vizyonuyla ilerlediğimiz yolda her zaman ışık tutacak" ifadelerine yer verildi.

Asım Kocabıyık

1924 yılında Afyon'da doğan Asım Kocabıyık iş hayatına 1944 yılında öğrenciyken girişimci babasının kurduğu İstikbal Ticaret şirketinde başladı.

Sanayiye yatırımlarını 1958 yılında Borusan Boru Sanayii AŞ'yi kurarak sürdüren Kocabıyık, 1972'de de Borusan Holding'i kurarak bugünkü modern ve kurumsal Topluluğun ilk adımını attı.

77.png

57 yıl liderliğini yaptığı Borusan Grubu'nu 6 bin kişinin çalıştığı, çelik, distribütörlük, lojistik ve enerji alanlarında faaliyet gösteren bir dünya şirketi haline getirdi.

Kocabıyık, 2001 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini oğlu Ahmet Kocabıyık'a devrederek Kurucu-Onursal Başkan oldu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap