Atatürk Orman Çiftliği'nde yangın!

Atatürk Orman Çiftiği'ndeki (AOÇ) yapımı devam eden yeni Başbakanlık binasının karşısındaki ormanlık alanda yangın çıktı. 1 saat süren yangında çok sayıda ağaç zarar gördü

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) yapımı devam eden yeni Başbakanlık binasının karşısındaki ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. 

AOÇ'de henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve otların kuru olması nedeniyle kısa sürede yayılan yangına, ilk önce itfaiye ekipleri müdahale etti. 

Yangının genişlemesi üzerine, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de söndürme çalışmalarına katıldı. 

Yaklaşık bir saat süren yangında, çok sayıda ağaç zarar gördü. Yangına müdahale eden ekipler, bir kaplumbağanın da hayatını kurtardı. Soğuk suyla yıkanan kaplumbağa, tekrar doğaya bırakıldı. 

Yoğun dumanın yükseldiği bölgeye gelen 112 Acil Servis ekipleri, olay yerinde bulunan gazetecilere ve yangını söndürmek için çalışan işçilere maske dağıttı. 

Yangının kontrol altına alınmasının ardından ekipler, soğutma çalışması yapıyor.  

Olay yerine gelen polis, yangının çıkış sebebine ilişkin araştırma başlattı. 

"Sabotaj ihtimali var'

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki (AOÇ) ot yangınının, sigara izmariti ya da sabotaj nedeniyle çıkmış olabileceği kanaatinde bulunduklarını bildirdi. 

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, saat 11.18'de AOÇ'de otluk alanda çıkan yangın, büyümeden kontrol altına alındı. 

İtfaiye Dairesi Başkanı Sipahi, ekiplerin yangına kısa sürede müdahale ettiğini belirtti. 3,5 dönümün zarar görmesine neden olan yangının büyümeden kontrol altına alındığını ifade eden Sipahi, "Yangında ağaçlar çok fazla zarar görmedi ancak bazı ağaçların kabuk kısımlarında hasar meydana geldi" bilgisini verdi. 

Ot yangınının yeni yapılan Başbakanlık binasına 200-300 metre mesafede bulunduğuna işaret eden Sipahi, yangının sigara izmariti ya da sabotaj nedeniyle çıkmış olabileceği kanaatinde bulunduklarını kaydetti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir