6 °C

Avustralya'da koalisyon beklentisi piyasaları etkiledi

Başbakan Julia Gillard, hükümetini sürdürmek için bağımsız milletvekilleriyle ön görüşmeler başlattığını açıkladı. İlk kez bir Müslüman parlamentoya girdi.

Avustralya'da koalisyon beklentisi piyasaları etkiledi

CANBERRA - Avustralya'da dün yapılan erken genel seçimlerin ardından hiçbir partinin tek başına çoğunluğu elde edemediğini söyleyen Başbakan Julia Gillard, hükümetini sürdürmek için bağımsız milletvekilleriyle ön görüşmeler başlattığını açıkladı.  Ülkenin 70 yıl sonra ilk kez bir koalisyon hükümeti tarafından yönetilecek olması, Avustralya piyasalarında belirsizliğe neden oldu.

İşçi Partisi'nin başkanı olan Gillard, gazetecilere yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi'nde sandalye kazandıkları kesinleşen 3 bağımsız milletvekili, henüz seçilmesi kesinleşmemiş bir bağımsız aday ve Yeşiller Partisi'nin bir milletvekiliyle ön görüşmeler yaptığını söyledi. Gillard, "Her iki tarafın da hükümeti tek başına kurma hakkını elde edemediği açık" diyerek, hükümet kurmak için bağımsızlarla mutabakat sağlamaya çalışacağını belirtti. 

160 üyeli parlamentoda ne İşçi Partisi'nin, ne de Liberal Parti öncülüğündeki koalisyonun, çoğunluk oyu olan 76'yı bulamadığı, her iki tarafın kazandığı sandalye sayısının birbirine yakın olduğu bildirildi. Seçim Komisyonu'nun yaptığı son açıklamaya göre oyların sayımı yapılan yüzde 78'ine göre İşçi Partisi 70, Liberal Parti öncülüğündeki koalisyon ise 71 sandalye kazandı. 

Başbakan Gillard'ın bu girişimlerine karşın uzmanlar, Liberallerin 73 sandalye ile birinci çıkacağını, İşçi Partisi'nin sandalye sayısının 72 olacağını, Liberal lider Tony Abbott'un, 3 bağımsızın da desteğini alarak istikrarsız bir hükümet kurabileceğini öne sürüyor.

Ülkede hükümeti kuran partilerin, 1942 yılından beri bağımsız milletvekillerinin desteğine ihtiyaçları olmamıştı. 

Belirsizlik piyasaları etkiledi

Ülkenin 70 yıl sonra ilk kez bir koalisyon hükümeti tarafından yönetilecek olması, Avustralya piyasalarında belirsizliğe neden oldu. Belirsizlik Avustralya dolarının gerilemesine yol açarken, seçimin ardından madencilik sektöründen ek vergi alınmayacağı beklentisi, madencilik hisselerine alım getirdi.

İlk kez bir Müslüman parlamentoda

Avustralya'da yapılan seçimlerin ardından bugün açıklanan sonuçlara göre İşçi Partili Boşnak kökenli Ed Husiç, Sidney'den seçilerek parlamentoya giren ilk Müslüman oldu.

Öte yandan Muhafazakar Partili Ken Wyatt'ın da Batı Avustralya bölgesinde İşçi Partili adayla başa baş gittiği ve büyük olasılıkla parlamentoya giren ilk yerli olacağı belirtildi.

Zaferinden emin görünen Wyatt, kazanması halinde yapacağı konuşmada, yerlilerin 2 asır boyunca maruz bırakıldığı haksızlıklardan ötürü 2008'de parlamentoda özür dileyen İşçi Partili eski başbakan Kevin Rudd'a saygılarını sunacağını kaydetti.

Bu arada, parlamento tarihinin en genç üyesi de kuzeyden çıktı. 20 yaşında, hala öğrenci olan ve bu seçimlerde ilk kez oy kullanan Wyatt Roy Muhafazakar Partinin yeni milletvekili seçildi.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.