13 °C

Babayiğitlere kötü haber

OSD'nin "Yerli Marka Otomobil Araştırması"na göre yerli otomobil için alıcının kabul ettiği fiyat düzeyi 22 bin lira.

Babayiğitlere kötü haber
İSTANBUL - Yerli marka otomobil için kabul edilen fiyat düzeyi 22 bin lira olurken, yerli marka otomobili destekleme nedenleri ağırlıklı olarak duygusal faktörlere dayanıyor.
Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) "Yerli Marka Otomobil Araştırması" Türk insanının yerli marka otomobilin Türkiye'de geliştirilmesine ve üretilmesine olumlu baktığını gösteriyor.
Türkiye otomotiv pazarı tarihi rekoru 1 milyon rakamına koşarken, otomotiv sektöründe yerli otomobil heyecanı yaşanıyor.
İlk kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yılın ocak ayında katıldığı Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Genel Kurulu'nda iş adamlarına yönelik "yerli otomobil üretelim" çağrısının ardından çalışmalar hızlandı.
Başbakan Erdoğan'ın çağrısı üzerine OSD, uzun süreli bir çalışmanın ardından hazırladığı yerli oto raporunu geçtiğimiz aylarda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e sundu. Bakan Ergün, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, yerli otomobilin satış fiyatının 20-25 bin lira aralığında olabileceğini açıklarken, yıllık üretim miktarının da 200 bin adet olmasının öngörüldüğünü duyurmuştu.
Başbakan Erdoğan'ın, geçtiğimiz aylarda "Siyasiler hem de iş adamlarımız için, yerli bir otomobil markası oluşturmanın, topluma karşı da bir borç olduğuna inanıyorum. Bu ülkede elbet bu işe soyunacak bir yiğit, bir babayiğit vardır" açıklaması üzerine Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Türkiye'de birçok babayiğit olduğunu belirtirken, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da yerli otomobille ilgili ortakları olan FIAT Grubu ile görüşmeler yaptıklarını bildirmişti.
Tüm bu gelişmelerin ışığında geçen ay Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TOFAŞ'la özellikle binek araba konusunda ortakları FIAT'la çok yakın çalışma içinde olduklarını açıklamıştı.
B segmenti 26 bin lira, C segmenti 32 bin lira
Yerli marka otomobil konusunda bu gelişmeler yaşanırken, OSD'nin 7 bölgede 13 ilde 1.293 kişi ile gerçekleştirdiği "Yerli Marka Otomobil Araştırması", ilginç ve önemli tespitler içeriyor.
OSD'nin yaptırdığı araştırmaya göre, yerli otomobil için kabul edilen fiyat düzeyi 22 bin lira olurken, yerli otomobili destekleme nedenleri ağırlıklı olarak duygusal faktörlere dayanıyor.
Yerli otomobilin B veya C segmentine girmesi öngörülürken, fiyatlar B segmentinde 26 bin lira, C segmentinde ise 32 bin lira seviyesinden başlıyor.
Tüketici, ihtiyaçlarını karşılayacağını düşündükleri yerli otomobilden temel beklentiyi ekonomik avantaj olarak belirledi.
Türkiye'de yerli marka üretilse, belirtilen seçenekler içinde, binek, sedan, 1,6 litre ve yakıtı dizel araç tercih ediliyor.
(AA)

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap