4 °C

Bahçeli: Kongre 18 Mart 2018'de

MHP kongresinin 18 Mart 2018'de yapılacağını söyleyen Bahçeli, "Kim ne kadar imza toplarsa toplasın, kabulü mümkün olmayacaktır" dedi.

Bahçeli: Kongre 18 Mart 2018'de

 

Partisinin Kızılcahamam kampında düzenlediği basın toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "MHP'nin kongre süreci 18 Mart 2018 tarihinde olacaktır. İmzayı kim ne kadar toplarsa toplasın müracaatı halinde kabulü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Bizimle değil, mahkemelerle haklarını savunmalarını tavsiye ederiz" dedi.

YPG'nin Fırat'ın batısına geçtiği yönündeki iddialara ilişkin konuşan Bahçeli, "YPG terörü geçen hafta Fırat'ın batısına geçmiş, Teşrin Barajı'nı ele geçirmiştir. Buna karşılık hem Erdoğan hem Davutoğlu ısrarla bu terör kuşatmasını inkar etmiş, bölgeden haberlerin doğruları yansıtmadığını vurgulamışlardır. Gerçekler saptırılmış, milletimiz kandırılmıştır" diye konuştu. 

"Cizre, Silopi ve Sur'da Kobani provaları yapılmaktadır"

Diyarbakır ve Şırnak'ta terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara ilişkin değerlendirmede bulunan Bahçeli, "Cizre, Silopi ve Sur'da Kobani provaları yapılmaktadır. Kazılan hendeklerin içine bin yıllık kardeşliğin imhasını sağlayacak etnik dinamitler döşenmiştir. İşin daha vahamet yanı bugünlere açılım, çözüm, barış, tavizlerle gelinmesidir. Erdoğan'ın baldıran zehri içecek kadar gözünü kararttığı çözüm süreci hendek olmuş, kahraman Mehmetçik ve polislerimizi şehit etmiştir" ifadelerini kullandı.  

"Türkiye'nin yeni Anayasa kılıfı altında başkanlık sistemine geçmesine ortak olamayız" 

Yeni Anayasa sürecine değinen Bahçeli, başkanlık sistemine yönelik eleştirilerde bulunarak "Biz Anayasa yoluyla millet olmadık. Anayasa yoluyla da devlet kurmadık. Bu yolla ne milletimizi ne de devletimizi kaybetmeye yeni baştan 36 etnik kimlik çürümüşlüğüne göre bina etmeye tahammül edemeyiz. Yeni Anayasa bir ihtiyaçtır. Türkiye'nin yeni Anayasa kılıfı altında başkanlık sistemine geçmesine, parlamenter sisteme kilit vurmak için her kumpastan medet uman ilkel zihniyetlere ortak olamayız. Türkiye'ye seçilmiş despot değil, yeni Anayasa gerekmektedir" açıklamasında bulundu. 

"Bunun adı darbe veya devrimdir"

MHP lideri Bahçeli, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bugün başkanlık isteyenler yarın hanedanlık kuracağız derlerse ne yapacağız? Her yönetim ve sistem tercihinin tarihsel bir temeli vardır. Bu temel dinamitlenmeden ki bunun adı darbe veya devrimdir, var olan devletimizin adını, ilke ve esaslarını değiştirmek kesinlikle imkansızdır. AKP'nin başkanlık hayalinden vazgeçmesini, Davutoğlu'nun ise Erdoğan'ın oyununa gelmemesini istemek en tabi beklentimizdir" dedi. 

"Bugüne kadar genel merkezimize olağanüstü kongre talebinde bulunan olmamıştır"

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bahçeli, olağanüstü kongreyle ilgili kendisine yöneltilen bir soruya "Bugüne kadar genel merkezimize olağanüstü kongre talebinde bulunan yasaya ve tüzüğe uygun tarzda imzaları toplanıp gönderilmemiştir. Önümüzdeki günlerde bu uygulanırsa MHP, Siyasi Partiler Yasası ve tüzük çerçevesinde gereğini yapacaktır. Bu ille de imzalar geçerli kabul edilip olağanüstü kongre yapacağız anlamı taşımaz. Başkalarının imza toplama hakkı kadar parti yönetimi de partiyi kargaşaya, birtakım kırgınlıklara sebebiyet vermeyecek bir anlayış içinde hareket etme görevi vardır" diye yanıt verdi. 

"İmzayı kim ne kadar toplarsa toplasın müracaatı halinde kabulü mümkün olmayacak"

MHP'nin kongre tarihini açıklayan Bahçeli, olağanüstü kongre için imza toplayanların haklarını mahkemede araması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu: "MHP'nin kongre süreci 18 Mart 2018 tarihinde olacaktır. Ondan öncesi bizi ilgilendiren bir konu değildir. İmzayı kim ne kadar toplarsa toplasın müracaatı halinde kabulü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Bizimle değil, mahkemelerle haklarını savunmalarını tavsiye ederiz".

 

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.