Bakan Çavuşoğlu: Konya Türkiye’nin gözbebeğidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay’ı ziyaretinde "Konya, Türkiye’nin gözbebeğidir" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Saniye BULDUK

KONYA - Büyükelçiler Konferansı için Konya’ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti.

Çavuşoğlu, Konya’nın Türkiye’nin gözbebeği olduğunu belirterek, “Konya’ya gelen turist sayısının artması için özellikle de Kapadokya, Konya, Antalya ve Pamukkale hilalinde turistlerin bir paket halinde dolaşması için çalışmalarımız var. Konya’nın yaptığı faaliyetlerle diplomaside sağladığı katkıları da biliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Büyükelçiler Konferansı için Konya’ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti.

Konya'nın uluslararası tanıtımına çalışıyoruz

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 10. Büyükelçiler Konferansı’nın bir ayağının Konya’da yapılmasının kendileri için bir şeref olduğunu söyledi. Konya’nın uluslararası arenada bilinen bir şehir olduğunu kaydeden Altay, “Konya’nın bu kadar tanınmasında Dışişleri Bakanlığımızın da büyük katkısı var. Sayın bakanımızın şahsında tüm yurtdışı misyonumuza teşekkür ediyorum. Bizler de Konya’nın tanınırlığını arttırmak için birçok uluslararası birlikte hem yönetim kurulu üyeliği hem de çeşitli görevleri yürütüyoruz. Şu anda Büyükşehir Belediyemiz 18 birliğin üyesi, birçok birliğin de yönetim kurulu üyesi. Ayrıca 38 şehirden 50 il ile kardeş şehir ilişkisi yürütüyoruz. Bu da uluslararası diplomaside önemli bir unsur. Yine yurtdışında bulunan birçok etkinliğe TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu, Yunus Emre Enstitüsü ile de hizmetler üretmeye gayret ediyoruz. Mesnevi şu anda 28 dile çevrildi 50 dil hedefimiz var” diye konuştu.

4 bine yakın yabancı öğrenci eğitim görüyor

Başkan Altay, Konya’nın aynı zamanda bir üniversiteler şehri olduğunu ifade ederek, “5 üniversitemizde 4 bine yakın yabancı öğrenci eğitim görüyor. Bu sayının daha da artması adına sizlerden destek bekliyoruz. Zira Konya, üniversite öğrencilerinin okuması için çok uygun bir şehir. Hz. Mevlana’dan dolayı İran, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerden şehrimize çok büyük bir ilgi var. Sizlerden bu şehirlerden özellikle de İran’dan Konya’ya direkt uçuşlar talep ediyoruz. Bu, şehrin ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayacaktır” dedi.

Konya'yı daha da geliştirip güzelleştireceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, 10. Büyükelçiler Konferansı’nın son gününde Hz. Mevlana diyarı medeniyetler şehri Konya’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Tahir Bey milletvekili olduktan sonra görevi devraldınız. Daha önce Selçuklu Belediye Başkanı olarak da yine gayretli çalışmalarınızı biliyorduk. Yeni görevlerinizde size ve arkadaşlarınıza başarılar diliyoruz. Çıtayı daha da yükselterek Konya’yı daha da geliştirip güzelleştireceksiniz. Bundan şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.

Konya'nın diplomaside sağladığı katkıları biliyoruz

Çavuşoğlu, Konya’nın Türkiye için büyük önem arz ettiğini dile getirdiği konuşmasında, “Konya, gerçekten de Türkiye’nin gözbebeğidir. Konya, dünyada tanınan bilinen ve ziyaret edilen bir şehrimiz. Konya’ya gelen turist sayısının artması için bizler de gayret sarf edeceğiz. Özellikle Kapadokya, Konya, Antalya ve Pamukkale hilalinde turistlerin bir paket halinde dolaşması için çalışmalarımız var. Konya’nın söylediğiniz faaliyetlerle diplomaside sağladığı katkıları da biliyoruz. Kardeş şehirler ve diğer temaslar ile yurtdışında yapılacak hayır ve insani yardım faaliyetleriyle Konyamızın daha çok desteğini bekliyoruz” diye konuştu. Ziyarette Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra bakan yardımcıları, Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, müsteşar ve müsteşar yardımcıları, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da katıldı.

Bu konularda ilginizi çekebilir