Başbakan: Yatırımların 3'te biri PPP ile gerçekleşecek

Güney Kore'nin başkenti Seul'de Güney Kore iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Yıldırım, "15 yılda önemli altyapı projelerini yaklaşık 60 milyar dolar PPP ile gerçekleştirdik. Yapacağımız yatırımların 3'te birini de böyle gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
Başbakan Binali Yıldırım, Güney Kore'nin başkenti Seul'de Güney Kore iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım buradaki konuşmasında, "Türkiye'yi çevreleyen 4 saatlik uçuş ile 1 milyar 600 milyonluk nüfusa erişilebilen, yıllık 30 trilyon dolarlık gayri safi hasılaya sahip bir coğrafyada da iş imkanı anlamlarına geliyor. Bu bakımdan Türkiye bölgesel anlamda iş yapmak için ideal bir yer" dedi.

"Reformlar, yapısal değişiklikler ve yatırım ortamını iyileştirici tedbirler, teşvikler küresel anlamda doğrudan yatırımları da ciddi anlamda artırdı" diyerek sözlerine devam eden Başbakan Yıldırım, "2002 öncesi ülkemizde ortalama yılda 1 milyar dolarlık küresel yatırım yapılabiliyor iken, son 15 yılın ortalaması aşağı yukarı 13-14 milyar dolar arasında gerçekleştirmektedir. Ayrıca tabii Türkiye var olan siyasi istikrar sayesinde de 2002'den 2012'ye kadar ortalama 5.6 oranında büyümeyi başarmıştır. Küresel krize rağmen bunu gerçekleştirdi. İstikrar çok önemli, güven çok önemli, yatırımcı için ön görülebilirlik çok önemli... Bunlar ülkemizde mevcuttur." ifadelerini kullandı.

"Bilişime yakın yaş ortalamasına sahip bir iş gücü var"

"Yaş ortalaması 30 civarındadır, genç ve dinamik nüfusa sahibiz. Bilişime yakın yaş ortalamasına sahip bir iş gücü var bu da Kore ile iş yapmasına yakın diye düşünüyoruz" diye konuşan Başbakan Yıldırım, "Altyapı ve üretimde, orta ve yüksek teknolojilere yönelik araştırma geliştirme faaliyetlerinde de ciddi kararlar alan ülke konumunda. Teknoparklarımıza da ciddi anlamda destekler veriyoruz. Son 15 yılda 2 katın üzerine çıkmış vaziyette, ayırdığımız kaynak" şeklinde konuştu.

"Yapılacak yatırımın 3'te 1'ini kamu-özel iş birliği ile gerçekleştireceğiz"

Her türlü yatırım kanunlarının Anayasa'nın güvencesi altında olduğunu anımsatan Başbakan Yıldırım, "Bunun Kore'de iş yapan firmalarımız bilir. Ben burada 80'li yıllardan beri Türkiye'de iş yapan firmalar biliyorum. Dolayısıyla önümüzde büyük fırsatlar var. Cumhuriyetin 100. yılına doğru giderken iddialı hedeflerimiz var. Bilgi ve bilişim teknolojilerinde, savunma sanayilerinde ciddi yatırım fırsatlarımız mevcut. Bunların tamamını bütçe imkanları ile yapmamız söz konusu değil. Genel bütçenin birçok alanda ihtiyaç var. Özellikle büyük ölçekli projeleri genel bütçeden finansmanını düşünmüyoruz. Geçtiğimiz 15 yılda önemli altyapı projelerini yaklaşık 60 milyar dolar PPP, (kamu-özel sektör işbirliği) ile gerçekleştirdik. Yapacağımız yatırımların 3'te birini de böyle gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından diğer satırbaşları şu şekilde:

Topu topu 7 milyar doların altında ticaret hacmine sahibiz fakat hem miktar olarak çok düşük hem de denge de bozulmuş vaziyette. Halbuki Türkiye-Kore arasında 10-15 milyar dolar karşılıklı ticaret başarılabilecek bir hedeftir.

Şuan da 1'e 10 kat Türkiye'nin aleyhine gelişmiş vaziyettedir. Zaman içerisinde telafi edecek şekilde yatırım yapılmasında fayda var. Türkiye teknoloji ürünleri ithal ediyor, Türkiye daha fazla Türk firmalar ile daha fazla yatırım yaparsa fark kapanmış olur. İki ülke arasındaki ticaret sağlanmış olur. 

Kore firmaları elektrik ve enerji projelerinde önemli ölçüde yer alıyorlar ve bundan sonra da devamlı bu varlıklarının artmasını arzu ediyoruz. Gereken her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.