17 °C

Başkan, özel önlemlerle izleniyor

Tutuklanan IMF Başkanı Kahn, intihar etme ihtimaline karşı gözetleniyor. Fransızlar, Kahn'ın komploya kurban gittiğine inanıyor.

Başkan, özel önlemlerle izleniyor

NEW YORK/PARİS - Cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklanan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, intihar etme ihtimaline karşı özel önlemlerle izleniyor. Şikayetçi otel çalışanının, Strauss-Kahn'ın kimliğini saldırıdan bir gün sonra öğrendiği ileri sürülüyor.

New York'taki Rikers Island cezaevinde gardiyanların, eski bankacı ve diplomat olan 62 yaşındaki IMF Başkanı'na, cezaevinin bir kanadını ayırdığı, geceleri nefes almayı kesmesi olasılığına karşı tıbbi cihaz bulundurduğu ve Strauss-Kahn'ı kendisini öldürmediğinden emin olmak için 24 saat boyunca izlediği belirtildi.

Islah Dairesi'nin sözcüsü Stephen Morello, Dominique Strauss-Kahn'ın yattığı kanatta 14 hücrenin bulunduğunu, normalde kızamık ve verem gibi hastalıklara yakalanan mahkumlar için ayrılan bu bölümde şu anda Strauss-Kahn'dan başka kimsenin kalmadığını söyledi.

Morello, tutuklu olduğu için cezaevi üniforması giymesi gerekmeyen Strauss-Kahn'a, kaldığı kanatta dolaşması için zaman zaman hücresinden ayrılmasına izin verileceğini, her gün bir saatliğine dışarı çıkabileceğini, bu durumda diğer mahkumlarla karşılaştırılmayacağını ve kendisine gardiyanların eşlik edeceğini sözlerine ekledi.

Islah görevlilerini temsil eden sendikanın başkanı Norman Seabrook da, Strauss-Kahn'ın, cezaevine konulurken yapılan değerlendirmede doktorların endişelenmesine neden olacak birşey yaptığı veya söylediği için intihar ihtimaline karşı 24 saat süreyle izlendiğini kaydetti.

Kimliğini bilmiyormuş

IMF Başkanı'nın cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen 32 yaşındaki otel çalışanının, Strauss-Kahn'ın kimliğini saldırıdan bir gün sonra öğrendiği belirtildi.

Sofitel otelinin 32 yaşındaki çalışanının avukatı Jeffrey Shapiro, müvekkilinin 15 yaşında bir kız çocuğu olan dul bir kadın olduğunu, yaklaşık 7 yıl önce Batı Afrika ülkesi Gine'den New York'a taşındıklarını söyledi. 

Shapiro, müvekkilinin, olaydan önce Dominique Strauss-Kahn'ın kim olduğu hakkında hiçbir fikrinin olmadığını, saldırının cumartesi günü öğleden sonra meydana geldiğini, pazar günü bir arkadaşından Strauss-Kahn'ın kimliğini öğrendiğini kaydetti.

Müvekkilinin ABD vatandaşı olmadığına, bu ülkede çalışma vizesinin bulunduğuna, eğitim seviyesinin ve deneyiminin sınırlı olduğuna dikkati çeken Shapiro, kadının saldırıya uğradığı odadan kaçtıktan sonra olayı güvenliğe bildirdiğini, New York polisinin olay yerine çağrıldığını, burada incelemelerde bulunduğunu ve kadını sorguladığını kaydetti.

Shapiro, müvekkilinin, saldırıya uğramaktan çok korktuğu için kimliğinin gizli kalmasını istediğini sözlerine ekledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, cinsel saldırıdan suçlu bulunması halinde 25 yıla kadar hapse mahkum olacak. Kefalet talebi reddedilerek tutukluluğunun devamına karar verilen IMF Başkanı Dominique Strauss-Khan, 6 ayrı suçla itham ediliyor.

Manhattan Ceza Mahkemesi'nde Strauss-Kahn'a yöneltilen suçlar şunlar: Cinsel eylem suçu (2 kez), tecavüze yeltenme, cinsel istismar, isteği dışında bir kişiyi zorla alıkoyma, zor kullanmadan cinsi temasta bulunmak, taciz amacıyla bir kişinin mahrem yerlerine dokunmak.

Savcılar, Strauss-Kahn'ın daha önce benzeri bir saldırıda bulunup bulunmadığını da araştırıyor.

Fransızlar'a göre komplo

Fransızların çoğu, cinsel taciz ve tecavüze teşebbüs iddiasıyla suçlanan IMF Başkanı'nın bir komploya kurban gittiğine inanıyor.

BFM-TV, RMC ve 20 Dakika gibi medya kuruluşları tarafından yapılan bir araştırma, Fransızların yüzde 57'sinin, New York'ta bir otel çalışanına cinsel taciz ve tecavüz etmeye yeltenmekle suçlanan IMF Başkanının komploya kurban gittiğini düşündüğünü ortaya koydu.

Araştırmaya göre, daha düne kadar 2012'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin favorilerinden olan Fransız Sosyalist Başkanın yaşadıklarının komploya olmadığını düşünenlerin oranını ise yüzde 32. 

Strauss-Kahn'ın Sosyalist yandaşlarının yüzde 70'inin komploya inandığını ortaya koyan araştırma, yüzde 23'ünün ise buna inanmadığını gösteriyor.

ABD, Lipton'ı düşünüyor

Reuters'ın, konuya yakın bazı kaynaklara dayandırdığı bir başka haberinde, ABD'nin, John Lipsky'den boşalacak IMF Birinci Başkan Yardımcılığı görevine geçecek isim konusunda, Beyaz Saray danışmanı David Lipton'ı düşündüğü belirtildi.

IMF'nin 2 numaralı yetkilisi Lipsky, IMF Başkanı Strauss-Kahn'ın cinsel saldırı ve tecavüze teşebbüs suçlamalarıyla tutuklanmasının ardından, halen IMF Başkanlığına vekalet ediyor. Lipsky, geçen hafta, görev süresinin dolduğu 31 Ağustos'ta IMF Birinci Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılacağını açıklamıştı.

IMF'de bugüne kadar yürütülen geleneklere göre, kuruma her zaman bir Avrupalı başkanlık ederken, ABD ise, birinci başkan yardımcısını seçiyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap