20 °C

Başkentteki kiralar yeni vekilleri şaşırttı

Seçimlerin ardından meclise ilk kez girecek vekiller Ankara'da ev arayışında.

Başkentteki kiralar yeni vekilleri şaşırttı

ANKARA - Genel seçimlerin ardından ilk kez Meclis'e girecek milletvekilleri, ev kiralamak veya satın almak için emlakçıların kapısını çalmaya başladı.

Öncelikle TBMM'ye yakın Dikmen, Çukurambar, Balgat, Cevizlidere ve Ayrancı gibi semtleri tercih eden çiçeği burnunda vekiller, istedikleri nitelikteki kiralık daire fiyatlarının 1500 ile 2 bin 500 arasında olduğunu görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Kimi milletvekilleri bu durum karşısında oteller ve misafirhanelere yönelirken, bir süreliğine bu mekanlarda konaklayacaklarını bildirdi.

Seçim bölgelerinden kopmak istemiyorlar

AK Parti'den Konya Milletvekili seçilen Gülay Samancı, ilk etapta misafirhanede konaklamayı planladığını belirterek, ilerleyen günlerde Dikmen veya Ayrancı'da ev kiralayacağını söyledi.

Samancı, ''Kiralamak için uygun ev buluncaya kadar Ankara'ya bir süre Yüksek Hızlı Tren ile gidip gelmeyi düşünüyorum. Kiraladıktan sonra da yine ulaşımı hızlı tren ile yapacağım'' diye konuştu. AK Parti Konya Milletvekili seçilen Cem Zorlu ise evinin Konya'da olduğunu ancak Ankara'dan da ev tutmayı planladığını kaydetti. Zorlu, Çukurambar'da AK Parti Genel Merkezi yakınlarındaki evlere baktığını, buradan bir ev kiralamayı düşündüğünü bildirdi.

CHP'den İzmir Milletvekili seçilen Hülya Güven ile CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan oturacakları evin parti genel merkezi ya da TBMM'ye yakın bir bölgede olmasını istediğini belirtiyorlar.

Misafirhanelerin günlüğü 25 liradan başlıyor

Şimdiden çeşitli kamu kurumlarına ait misafirhanelerde rezervasyon yaptırmaya başlayan milletvekilleri odaların özelliklerine göre kahvaltı dahil geceliği 25 ile 180 lira arasında ücret ödeyecek.

Milletvekillerinin öncelikli tercihleri arasında Meclis'e yakın mesafedeki Polisevi ile TEDAŞ, Karayolları ve Barolar Birliği'nin misafirhaneleri bulunuyor.

Hukukçu olan vekiller Türkiye Barolar Birliği Konukevi'nde kalmayı tercih ederlerse, kahvaltı dahil günlük oda fiyatı 80 lira, çift kişi 120 lira ödeyecekler. Avukat olmayanlar vekiller ise burada kalmak isterse tek kişi 140, çift kişi ise 180 lira ücret ödemek zorunda kalacak.

Ev sahipleri vekilleri bekliyor

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek ve Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin, milletvekillerinin genelde TBMM'ye yakın Dikmen, Çukurambar, Cevizlidere, Balgat ve Ayrancı gibi semtleri tercih ettiğini bildirerek, bu dönemde de vekillerin tercihlerinde bir değişiklik beklemediklerini söyledi.

Yetkin, yeni vekillerin genellikle güvenlik hizmetlerinin bulunduğu 4+1 ya da 5+1 dairelerin yer aldığı sitelerde oturmak istediğini belirtti.

Bazı milletvekillerinin sıkı pazarlık yaptığını vurgulayan Yetkin, artık ev almanın kolaylaştığını, bu nedenle de kirada oturmak yerine kimilerinin ev satın almayı tercih ettiklerini söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap