20 °C

Bayındır, Çiçekçilik Tarım OSB talebinden vazgeçmedi

18. Bayındır Çiçek Festivali yoğun bir katılımla başladı. 3 Mayıs tarihine kadar devam edecek ve festival kapsamında çeşitli etkinlikler yapılacak.

Bayındır, Çiçekçilik Tarım OSB talebinden vazgeçmedi

İZMİR (DÜNYA)

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayındır Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleştirilen 18. Bayındır Çiçek Festivali yoğun bir katılımla başladı. Festivalin açılış törenine ev sahipleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli'nin yanı sıra  Onur konuğu illerden Muğla’nın Belediye Başkanı Osman Gürün ve Soma'nın Belediye Başkanı Hasan Ergene, İzmir milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 6 senedir Arıkbaşı'ndaki 600 dönüm Köy Tüzel Kişiliği vasfındaki arazinin Çiçekçilik Tarım Organize Bölgesi olması için Tarım İl Müdürlüğü ile  çalışma içinde olduklarını hatırlatarak, “O zaman üzerindeki gölet projelendirilmemişti. Şimdi gölet yapıldı su tuttu. Ama  biz bürokratik engelleri aşıp OSB'yi kuramadık. Bunu yapmak için her türlü gücümüz var. Tarım il müdürümüz ile görüşüyoruz.  Sayın Kaymakam'ıma, sayın İzmir Valisi'ne ve Bakanlığa bu konuyla ilgili bir an önce prosedürün tamamlanması dileklerimi iletiyorum" dedi.  

bayindir_-cicek-festivali.jpg

Tarımda, yerelde ve kırsalda kalkınmanın başta merkezi hükümet olmak üzere yerel  yönetimlerin hedefi olmak zorunda olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, "Dünya'da kırsalın, tarımın, hayvancılığın kalkınması için hiç bir ülke kooperatifleşmenin dışında bir çözüm bulamadı. Buna Fransa, Hollanda, Belçika ve bütün gelişmiş ülkeler dahil. O zaman çiftlikleri büyütemeyeceğimize göre biz kooperatiflerimizle alımımızı, bilgimizi birikimimizi paylaşıp; üretimimizi, pazarımızı, pazarda  pazarlık gücümüzü kooperatifler vasıtası ile sağlamak zorundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak yıllardır bunu yapıyoruz. Bayındır'da çiçek üretmek ve sözleşmeli üretim yapmak demek Bayındır'ı kalkındırmak demek ve yerelde kalkınmayı sağlamak demektir” diye konuştu.

Bayındır Kabuğunu kırıyor

Bayındır Belediye Başkanı Ufuk  Sesli ise Bayındır'da kapalı alanda 800, açık alanda 3 bin dekarda çiçek üretildiğini hatırlatarak, “İlçenin çiçekçilikte geldiği noktada sayın Kocaoğlu’nun büyük emeği var. Festivalimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Kabuk kırılıyor, Türkiye dışına taşmaya başladık. Türkiye’nin yüzde 25 çiçeği Bayındır’dan çıkıyor. Türkiye’nin her evinde Bayındır çiçeği olması için uğraşıyoruz" dedi.

3 Mayıs'a kadar sürecek

Yörenin en önemli geçim kaynaklarından olan ve bölgede markalaşan çiçekçiliğin kutlandığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Soma Belediyesi’nin bu yıl onur konuğu olduğu festival 3 Mayıs tarihine kadar devam edecek ve festival kapsamında çeşitli etkinlikler yapılacak. 1 Mayıs Cuma günü saat 21:00’de Suavi, 2 Mayıs Cumartesi ise saat 22:00’de, Bengü Bayındır Şehir Stadı’nda sahne alarak Bayındırlılara keyifli anlar yaşatacak. Festival 3 Mayıs günü ‘En İyi Bitki Yarışması’ ödül töreniyle son bulacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap