6 °C

”Bazı AB üyeleri kıbrıs sorununu kullanıyor”

Bağış, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkma nedenlerini gizlemek için Kıbrıs sorununu kullanıldığını belirtti.

”Bazı AB üyeleri kıbrıs sorununu kullanıyor”
DUBLİN - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bazı AB üyelerinin, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkma nedenlerini gizlemek için Kıbrıs sorununu kullandığını belirtti.
Resmi ziyaret amacıyla Dublin'de bulunan Bağış, Irish Times gazetesinin dış politika muhabiri Mary Fitzgerald'a verdiği demeçte, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, kimi AB ülkelerinin uyguladığı çifte standardın hayal kırıklığına neden olduğuna işaret etti.
"Bazı AB üyeleri, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkma nedenlerini gizlemek için Kıbrıs sorununu kullanıyor" ifadesini kullanan Bağış, AB'ye üyelik sürecinde herhangi bir özel lütuf ya da fazladan yük istemediklerini, Türkiye'nin beklentisinin sadece adil bir müzakere süreci olduğunu belirtti.
AB için Kıbrıs'tan, Kıbrıs için de AB'den vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Bağış, Türkiye'nin her iki konuda da haklı nedenleri bulunduğunu ve uygun bir çözüm arayışını sürdüreceklerini kaydetti.
Türkiye'nin, son yıllarda büyük aşamalar kaydettiğini belirten Bağış, "Tıpkı bugünün Türkiye'sinin dünden daha iyi durumda olması gibi, yarının Türkiye'si de bugünden daha iyi olacak" açıklamasında bulundu.
İrlanda gibi, hükümetleri Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine destek veren bazı ülkelerde, resmi tavrın her zaman halkın görüşleriyle uyuşmadığını kaydeden Bağış, "Türkiye, müzakere sürecini tamamladığında çok farklı bir ülke olacak. O zaman İrlanda halkının fikirleri de diğer AB halklarının fikirleriyle birlikte değişecek" ifadesini kullandı.
Bağış, "Türk halkının AB'ye üyelik sürecine verdiği desteğin azaldığı ve Türkiye'nin yönünü Doğu'ya çevirdiği" yönündeki değerlendirmelerin sorulması üzerine, Türkiye'nin Doğu'daki ülkelerle ilişkilerini geliştirmesinin, AB hedefinden uzaklaştığı anlamına gelmediğini kaydetti.
"Türkiye batının en doğusu, doğununsa en batısıdır. Bu böyleydi, böyle olmaya da devam edecek" açıklamasını yapan Bağış, şunları belirtti:
"Türkiye yüzyıllar boyunca Doğu ve Batı arasında bir köprü olarak görüldü. Bir köprünün dayanıklı olabilmesi için 4 sağlam ayağa ihtiyaç var. Türkiye'nin yaptığı, doğu, batı, güney ve kuzey ayaklarını aynı anda sağlamlaştırmaktır. Avrupa'nın şimdi bu köprüye hiç olmadığı kadar ihtiyacı var."
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.