6 °C

BBC Türkçe Servisi radyosu kapanıyor

BBC Türkçe Servisi 72 yıldır yaptığı radyo yayınlarına 27 Mayıs'ta son veriyor.

BBC Türkçe Servisi radyosu kapanıyor

LONDRA - BBC Türkçe Servisi 72 yıldır yaptığı radyo yayınlarına 27 Mayıs'ta son veriyor. Servis, internet ve televizyon yayınlarına ise devam edecek.

İngiltere genelinde hükümetin sağlık sektöründen eğitime kadar çeşitli alanlarda ve kurumlarda yaptığı kamu kesintileri, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye de yansıdı. Türkçe dahil toplam 32 farklı dilde yayın yapan BBC Dünya Servisinin bütçesi ise yaklaşık yüzde 25 oranında kesintiye uğradı. Kesintiler, beş dil servisinin kapatılmasına neden oldu. Bunlar arasında Makedonca, Arnavutça, Sırpça, Karayipler için İngilizce ve Afrika için Portekizce servisleri bulunuyor.

Kesintiler BBC Türkçe servisine de radyo yayınlarının kapatılması, toplam 19 çalışandan 3'ünün gönüllü olarak işten ayrılması ve 2'sinin işten çıkarılması şeklinde yansıdı.

BBC Türkçe Servisi Müdür Yardımcısı ve Editörü Murat Nişancıoğlu, yaptığı açıklamada, kesintilerin dünya servisine yaklaşık yüzde 25 oranında yansıdığını belirterek, "Türkçe servisi de bundan nasibini aldı. Bizim kesintimiz genel kesintinin bir parça üstünde, yüzde 27 oldu. BBC Türkçe Servisinden radyo yayınlarından vazgeçmesi istendi" dedi.

Bu durumun sadece Türkçe servisi için geçerli olmadığını, Rusça servisinin de radyo yayınlarına son verme kararı alındığını kaydeden Nişancıoğlu, şöyle konuştu:

"Bu, Türkçe Servisi kapanıyor demek değil, ama bir tahribat aldık tabii. Herkes radyonun kapanmasından dolayı bir burukluk hissediyor. Çünkü bu, 72 yıllık bir gelenek. BBC Türkçe Servisinin ana faaliyeti radyoydu ve belli dönemlerde önemli işlevleri de oldu. Özellikle Türkiye'de daha medyanın gelişmediği ve bazı sınırlamalarla karşılaştığı dönemlerde.

Fakat yeni işlere yönelmek zorundayız. Radyonun son yayını 27 Mayıs, TSİ 18.00'de olacak. Ondan sonra artık ana faaliyet alanımız internet sayfamız olacak. Televizyon yayınlarımız da internet yayınlarımızı destekleyen bir faaliyet olarak sürecek. Her ikisini de geliştirmeye çalışacağız. Sosyal medya faaliyetlerimizi güçlendirmeye çalışacağız."

Kesintiler çerçevesinde servisten 5 kişinin ayrılacağını ifade eden Nişancıoğlu, üç kişinin gönüllü olarak ayrıldığını, diğer iki kişinin ise Eylül ayında sözleşmeleri biten kişiler olduğunu ve bu kişilerin sözleşmelerinin yenilenmeyeceğini kaydetti. Nişancıoğlu, sözleşmelerin yenilenmemesi konusunun BBC insan kaynaklarının tercihi olduğunu belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.