15 °C

BDDK kararı, faizleri 1-3 puan artırır

Bali, kredilerin türlerine ve vadelerine göre faizlerde 1 ile 3 puanı aşkın yıllık bazda artışlar görülebileceğini söyledi.

BDDK kararı, faizleri 1-3 puan artırır

İSTANBUL – BDDK kararının sektör üzerine ilave yükler getirdiğini kaydeden İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Hesaplamalarımıza göre tahmin ediyorum kredilerin türlerine ve vadelerine göre faizlerde 1 ile 3 puanı aşkın yıllık bazda artışlar getirir" dedi.

Darenhes Elektrik Üretimi AŞ için sağlanan kredinin imza töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bali, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kararının bankacılık sektörüne etkilerine ilişkin bir soru üzerine, özellikle taşıt ve konut kredileri dışında tüketici kredilerini ayırt eden, gerek risk ağırlıklarını değiştiren, gerekse genel karşılık oranlarını değiştiren düzenlemelerin söz konusu olduğunu belirtti.

Düzenlemelerin şimdiye kadar öngörülen talep artışını bir miktar frenlemek ve finansmanına bir takım kısıtlar getirmeye dönük olduğuna dikkati çeken Bali, şöyle devam etti:

"Evet, sektör üzerine ilave yükler getirdiği ortada. Hesaplamalarımıza göre tahmin ediyorum kredilerin türlerine ve vadelerine göre faizlerde 1 ile 3 puanı aşkın yıllık bazda artışlar getirir. Aslında yoğun rekabet ve büyüme iştahı yüzünden bir süreden beridir kaynak maliyetindeki, ilave yükümlülüklerdeki artışları kredi faizlerine yansıtamıyor veya yansıtmıyorduk. Bu dönemin sonuna geldiğimizi düşünüyorum.

Bu dönemde, hatta bir miktar da arbitraj manasına bile gelebilecek gerçek bir kredi talebine dayanmadığını düşünebileceğimiz işlemlerin sürdürülemeyeceği görünüyor. Bu yönüyle bakıldığında yoğun rekabet konusu olan belli müşteri segmentlerinde ve müşterinin daha çok bir anlamda hakim olduğu segmentlerde bu tür asimetrik fiyatlamaların sonuna gelindiğini düşünüyorum. Rekabetin yoğun olduğu ve aynı müşteriler, büyük müşteriler üzerinde rekabetin söz konusu olduğu alanlarda bu tür karlılığa imkan bırakmayan fiyatlamaların artık sonuna gelindiğini düşünüyorum."

Daha fazla konsantre olmamızı gerekecek

Yeni koşullarda bankacılık sisteminin gerek operasyonel verimlilik, gerek işletme giderleri anlamında ilave konsantrasyona sahip olması gerektiğini ifade eden Bali, "Şube ağı genişletme politikaları, istihdamı etkiler. Yeni maliyet koşullarında aynı dozda, aynı fizibilitede yaklaşamayabilirsiniz. Çünkü gerek aktif getirisine, gerek işletme giderlerine, gerekse operasyonel verimliliğine daha fazla konsantre olmamızı gerektiren bir döneme girdik" dedi.

Ölçeği yetersiz olanlar fizibilitelerini gözden geçirsin

İş Bankası Genel Müdürü Bali, cari açığa ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Otorite bize şunu söylüyor; 'Siz hedefe varmak istiyorsanız, bu hızla gidecekseniz, ilave yakıt almanız lazım. Yok eğer ilave yakıt almayacaksınız ya da alamayacaksınız hızınızı düşürün.' Biz de gereğini yapacağız. Burada tek önemli konu şudur; acaba tedbirler, bu tür risklerin doğmasını önlemek üzere önceden önlem almak amacının yanı sıra görece iyi performans gösterilen bir alanda imkan dahilinde olduğu için de mi sadece finans sektörüne yönelmiştir? Burada tabii ki tereddütlerimiz var."

Sektörde konsolidasyona ilişkin bir soru üzerine de Bali, "Büyük bankaların karşı karşıya kaldığı duruma baktığımızda, ölçeği yeterli olmayan kuruluşların mutlaka fizibilitelerini gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap