9 °C

BDP: Belgeler bizi şok etmedi

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Wikileaks belgelerine ilişkin "Bize sorsalardı, zaten biz AKP'yi böyle anlatırdık" dedi.

BDP: Belgeler bizi şok etmedi

ANKARA - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Wikileaks belgelerine ilişkin "Şu ana kadar yayımlananlar içinde bizim bilmediğimiz hiçbir şey yok. Bize sorsalardı, zaten biz AKP'yi böyle anlatırdık. AKP yetkilileri ile ilgili belgeler bizi şok etmedi." dedi.

Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ın, Lübnan gezisi dönüşünde "Kürt sorununu çözdük" dediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Aynı Başbakan, Haziran ayındaki grup toplantısında, 'Meseleyi bir kaç paket açıklayarak, bir kaç yasal düzenleme yaparak çözemezsiniz' diyor. Biz şimdi hangi Başbakana güvenceğiz. Başbakan'ın Kürt sorununu anlama kapasitesi yok. Kürt sorunu, bir halkın kendi anavatanında bir halk olarak özgürce yaşama ve kendini yönetme sorunudur. Eğer çözme niyetiniz varsa, bir kaç günde çözülebilecek bir sorundur. Ama çözme niyetiniz yoksa, sizi bir kaç yılda çözebilecek bir sorundur. Nasıl ki Mesut Yılmaz'ı, rahmetli Ecevit'i, Demirelleri, Çillerleri çözdüyse, sizin yerinizde onların yanı olur. Çözülür gidersiniz."

Seçim barajının Türkiye açısından "demokrasi faciası" olduğunu öne süren Demirtaş, baraj olmasaydı, 13 milletvekili daha çıkarabileceklerini söyledi. BDP'ye ait olması gereken 12 milletvekillinin AK Parti sıralarında, 1 milletvekilinin de MHP sıralarında olduğunu savunan Demirtaş, "Bunun adı hırsızlıktır. Sen kediye 'kedi', katile 'katil' dersin, biz de hırsıza 'hırsız' deriz. Seçim barajı olduğu müddetçe Türkiye'de demokrasinin önü açılmaz" diye konuştu. Demirtaş, şeçim barajı düşerse girecekleri ilk seçimde yüzde 10'u geçebileceklerini söyledi.

AK Parti iktidarının yanlış politikalarını her yerde anlatacaklarını, ev ev dolaşarak bu politikaları teşhir edeceklerini ifade eden Demirtaş, bunun için seçim dönemini de beklemeyeceklerini söyledi. Çalışmalara şimdiden başlayacaklarını anlatan Demirtaş, "2011 seçimlerinde de AKP rantçılarının kabusu olmaya devam edeceğiz. Ateşkes çağrısı yapan aydınlar, sivil toplum kuruluşları, 'hele bir silahlar sussun biz AKP'ye nasıl baskı yapacağız' diyenler, neredeler merak ediyorum. Kaç ateşkesi daha heba edeceğiz" dedi.

 Demirtaş, 3 generalin açığa alınması konusunda da "Bugün eğer 3 generali açığa alabiliyorsanız, bu ödenmiş bedellerin sayesindedir. Yoksa sizin kahramanlığınız, demokrasi anlayışınız değildir" diye konuştu.

"Bizi şok etmedi"

Demirtaş, grup toplantısından sonra Wikileaks belgelerine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Şu ana kadar yayımlananlar içinde bizim bilmediğimiz hiçbir şey yok. Bize sorsalardı, zaten biz AKP'yi böyle anlatırdık. AKP yetkilileri ile ilgili belgeler bizi şok etmedi. Biz biliyoruz Türkiye'yi. Fakat bize 'Amerika nedir' onu anlatsınlar istiyoruz. Şimdi deniliyor ki 'diplomasinin 11 Eylülü'. Asıl 11 Eylül saldırıları için de 'Amerika'nın parmağı var' demişlerdi. Peki burada Amerika'nın ne kadar parmağı var, onun da sorulması gerektiğini düşünüyorum.

Bu, birilerinin gerçekten ele geçirdiği belgelerle Amerika'yı sıkıştırma operasyonu mu yoksa Amerika'nın diplomaside yeni bir tarz geliştirme yöntemi mi, bunu sormak, tartışmak gerekiyor. Elbette bu belgelerin yayımlanması önemlidir. Ama Amerika'nın işlediği suçlarla ilgili bilgi edinmiş değiliz. Başbakan'ın çevresi ve zenginliği ile ilgili konular, bilinmeyen şeyler değildi bunlar. Başbakan zengindir, dolar milyoneridir. Milletvekilleri ve bakanlarının önemli bir kısmı da öyledir. Belgeler açıklandıkça hükümetin açıklaması gereken şeyler vardır. Ama, bize gösterilmek istenene değil, bizden saklanmak istenene bakmak lazım"

Demirtaş, "Terör örgütü PKK'nın, Taraf gazetesi yazarı Orhan Miroğlu'nu tehdit ettiği" yönündeki haberlere ilişkin soru üzerine, "Kimse kimseyi tehdit etmemelidir. Herkes düşüncesini özgürce açıklamalıdır" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.