Bedelli askerlikle ilgili bir çalışma yok

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili bir çalışmalarının olmadığını söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ERZİNCAN - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, gündemlerinde bedelli askerlikle ilgili bir çalışmanın olmadığını belirterek, "Toplumda bir bedelli talebi var, bu talebi de Genelkurmay Başkanlığımıza sorup eğer ki olumlu bir yankı gelirse karşılığı da nisan ayında gelir diye düşünüyorum"dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzincan Şubesi'nin açılışına katılan Yılmaz, Erzincan Belediyesi Mehter Takımı'nın konseriyle karşılandı. Mehter takımının gösterisini izleyen Yılmaz, daha sonra şube binasının açılışını gerçekleştirdi.

Açılışın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 47 pilotun 2014 yılında istifa dilekçesi verdiğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, "Silahlı Kuvvetlerimizde verdiğimiz ücretin kat kat fazlası yani iki katı, değil üç katı veya dört katı fazlasına özel sektörde çalışabilme, iş bulabilme imkanı var. Dolayısıyla kişiler, yaşı geçmeden dışarıda olan bu fırsatı değerlendirmek istiyor, dolayısıyla dışarıdaki bu cazibe merkezine doğru gidiş var. Silahlı Kuvvetlerimizin de ihtiyacı var. 'Söz konusu vatansa gerisi teferruattır' diye bir söz var biliyorsunuz. Dolayısıyla bizlerin asli vazifesi, öncelikle bu vatana hizmet etmektir. O kardeşlerimin muhakkak ki kendilerini, evlatlarının geleceğini düşünmelerini anlayışla karşılarım ama vatanın ihtiyacı olduğu durumda da önceliğin vatana verilmesinin daha doğru olacağını düşünürüm ve onu beklerim" diye konuştu.

Pilotların mecburi hizmetlerinin 13 yıl olduğunu, bunun yeni bir düzenlemeyle 14,5 yıla çıkacağını ifade eden Yılmaz, "13 yıl bu devlet için çalışan pilot kardeşimin '1,5 yıl daha bu devletinin sana ihtiyacı var' dendiği zaman da hiçbir yüksünme olmadan kendi planlarını 1,5 yıl tehir ederek her ikisini de gerçekleştirebileceklerini umuyorum. Biz pilotlarımızla gurur duyuyoruz, bunlar Türkiye'nin gücüne güç katmaktadır. Dünyada da öyle, NATO içerisinde de öyle, Türk Silahlı Kuvvetleri bir markadır" değerlendirmesinde bulundu.

"Bedelli askerlik gündemimizde yok"

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

"Biz bir bedelli çıkardık, yasayı çıkardığımız dönemde yaklaşık 460 bin kişi 30 yaşından gün almıştı. 'Kaç kişi başvurur' diye düşündük, 100 bin kişinin başvurabileceğini bekleyerek biz yasayı çıkardık. Kaç kişi başvurdu? 70 bin kişi başvurdu. Ben de görüyorum, milletvekillerimiz de bizim Genel Başkan Yardımcımız Numan Kurtulmuş da 'yeni bir bedelliye ihtiyaç var' diyor. Dolayısıyla muhalefet partileri de sokakta da herkes oluyor, haberlerde takip ediyorum 'bu bakanla bu bedelli çıkmaz, bu bakan bedelliye karşı' diyorlar. Bedelliye karşı, bedelli lehinde olmak değil, ülkemizin ihtiyacı neyse onu tespit etmek. Bedellinin toplumda bir talebi var, bir yankısı var. Sayı kaç olur ona bir şey diyemem, biz daha önce çıkardık, 70 bin oldu. Şimdi ola ki çıkarsa inanın ki 70 binin daha altında olur."

Bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığını ifade eden Yılmaz, "Ancak nisan ayında torba yasa gelecek. Birisi önerge verdi, bedelli askerlikle ilgili biz dedik ki 'bizim şu anda bedelli askerlikle ilgili gündemimizde yok.' Nisan ayında torba yasa gelecek o torba yasaya kadar da Genelkurmay Başkanlığımıza sorarız. Dağ başındaki karakolda ne kadar Mehmetçik olması lazım ki bu ülkede yaşayan insanlar kendini güvende, emniyette hissetsin, onların da bir planlaması, programlaması var. Dolayısıyla nisan ayına kadar görüşlerini alırız, gündemimizde olmamasına rağmen, bu görüş derse ki yani 'mümkündür' diye biz o zaman Türkiye'nin gündemine getiririz ancak şu anda gündemimizde bedelliyle ilgili bir çalışmamız yok. Toplumda bir bedelli talebi var, bu talebi de Genelkurmay Başkanlığımıza sorup eğer ki olumlu bir yankı gelirse karşılığı da nisan ayında gelir diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İstanbul merkezli operasyon

[PAGE]

İstanbul merkezli operasyon

İstanbul merkezli operasyonla ilgili görüşleri sorulan Yılmaz, "Biz bu itibarı ve bu gücü, yolsuzluklarla mücadeleyle yaptık fakat son olayda ne yapıldı? 17 Aralık'ta üç apayrı olay ve hatta tamamlanmamış bir olay, belki bir sürece bırakılsa, belki kendilerinin dediği noktaya belki olabilirdi. Tamamlanmamış 3 tane birbiriyle alakasız olay bir araya getirildi. Adeta parça tesiri oluşturulsun da milletin hassas olduğu yolsuzluk kılıfı altında bir operasyon yapıldı" diye konuştu.

Yılmaz, "Bir başka husus, siz kendiniz de elinizi vicdanınıza koyun. İki yıl bir insanı 24 saat dinlerseniz muhakkak ki bir suç hikayesi herkes hakkında üretirsiniz. Kendi konuşmalarınıza bakın, eşinizle, çocuğunuzla konuşmanıza veya arkadaşlarınızla konuşmanıza bakın, önden arkadan birer cümleyi alın, '3 tane bak bunu konuştu' diye olur. İnsanı iki yıl 24 saat dinlerseniz mutlaka bir suç hikayesi de üretirsiniz" ifadesini kullandı.

Bir basın mensubunun, "Sizce Türkiye'de paralel yapı var mıdır?" sorusunu "Yani, yok mudur?" diyerek yanıtlayan Yılmaz, "Bir ülke düşünün ki kendi istihbarat örgütüne operasyon yapıyor. Bir ülkenin istihbarat örgütüne operasyon yapabilen bir düşünce, bir yapılanma ancak bir başka ülkenin istihbarat kurumunun güdümünde veya yapısında, telkininde olması lazım. Bu güçlü Türkiye'de Silahlı Kuvvetlerimiz güçlü olacak, Milli İstihbarat Teşkilatımız güçlü olacak, sivil toplum kuruluşlarımız güçlü olacak. Kendi istihbarat kurumuna operasyon yapan bir yapının herhalde paralel yapı olmadığını kimse söyleyemez" şeklinde konuştu.

MÜSİAD Şube binasının açılışına, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır ve MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ile davetliler katıldı.

Bu konularda ilginizi çekebilir