7 °C

Borsa İstanbul'a "15 Temmuz Şehitler Anıtı" yapıldı

Borsa İstanbul'da darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için "15 Temmuz Şehitler Anıtı" yapıldı

Borsa İstanbul'a 15 Temmuz Şehitler Anıtı yapıldı

15 Temmuz’da gerçekleşen  darbe girişimi sırasında işgal edilmek istenen Borsa İstanbul’u savunurken şehit düşenleri anmak için Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hazırlatılan 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın açılışı yapıldı.  Açılış töreni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, şehit ve gazilerin ailelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi esnasında Borsa İstanbul'da şehit edilen Fatih Satır ve Mehmet Şevket Uzun için tören düzenlendi.

Törende bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, "O gece hiç kimse vatansever olmaktan başka bir sıfat taşımadı. O gece sadece FETÖ ve onun piyonları değil, tüm dünya bir kez daha gördü ki bu millet isterse her türlü zorluğu alt etmeyi başarır" dedi.

Borsa İstanbul’un Emirgan'daki binasında gerçekleştirilen ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Kaya, 15 Temmuz'da milletçe yaşanan ihanette Borsa İstanbul’un hainlerin eline geçmemesi için şehit olanlara rahmet diledi.

Kaya, o geceyi asla unutmayacaklarını belirterek, "Sinsi emellerine kan dökerek, bomba yağdırarak kurşun sıkarak ulaşmak isteyen, gözü dönmüş bir grup hainin ne denli vahşet içinde olabileceklerini o gece gördük.” diye konuştu.
Astsubay Ömer Halisdemir'i de rahmetle andığını aktaran Kaya, sokağa dökülen milletin bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu kaydetti.

Kaya, milletin 15 Temmuz gecesi siyaset üstü bir duruş sergilediğini anlatarak, bu birlik ve beraberliğin bozulmayacağını söyledi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ise, 15 Temmuz gecesinin milletin yeni bir zaferi olarak tarihe geçtiğini ve o gece yaşanan nice kahramanlıklardan biri de Borsa İstanbul’da gerçekleştiğini belirterek “Başta Sarıyerli komşularımız olmak üzere, canlarını hiç tereddüt etmeden feda etmeye kararlı vatandaşlarımız ve kahraman polisimiz buraya gelerek Borsamızı hainlerin elinden almıştır.” İfadelerini kullandı.

Şehitler için başsağlığı, gaziler için de acil şifalar dileyen Karadağ, “Yüce şehitlerimiz onuruna açılışını gerçekleştirdiğimiz anıt ile şehitlerimizin aziz hatırasını hep birlikte yâd ediyor, gazilerimizi saygıyla ve şükranla anıyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Borsa İstanbul bahçesinde düzenlenen "Şehitler ve Gaziler Anıtı"nın açılışı yapıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap