10 °C

Borsa yüzde 1.3 düştü, dolar 1.44'e geldi

İMKB ilk seansı 892 puan ve yüzde 1.27 değer kayıpla 69.192 puandan kapattı.

Borsa yüzde 1.3 düştü, dolar 1.44'e geldi

İSTANBUL - Sabahki sert düşüşün ardından tepki alımlarıyla toparlanmaya çalışan İMKB ilk seansı 892 puan ve yüzde 1.27 değer kayıpla 69.192 puandan kapattı.

Sabah itibariyle Çin'de yüksek gelen enflasyon sonrası borçlanma maliyetlerinde artırıma gidilebileceğine dair endişeler de Asya piyasalarını aşağı çekti. Yurtdışı piyasalarda Avrupa'da da sert düşüş ile açılırken, ABD futureları da ekside hareket ediyor.

Çin'in yüksek çıkan enflasyonu, İrlanda konusunda artan endişeler, G20'ye yönelik beklentiler ve MB PPK'nın gecelik borçlanma oranını yüzde 5.75'den yüzde 1.75 çekmesi ile oluşan olumsuz ortam, İMKB'nin güne sert düşüşle başlamasına neden oldu.

Endeks ilk seansta sabahki sert düşüşün ardından tepki alımlarıyla toparlanmaya çalıştı. İlk seansta en yüksek 69.214 puanı gören borsa, satışlarla da 68.561 puana kadar geriledi. Seans 69.192 puandan kapanırken, 1 milyar lira işlem hacmi kaydedildi.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yaptığı açıklamada önümüzdeki dönemde dünyayı etkisi altına alacağını düşündükleri yeni konjonktürün bazı önlemlerin alınmasını gerektirdiğine işaret ederek, yeni konjonktürün temel özelliğinin güvenilir ve dinamik yükselen piyasa ekonomilerine yoğun sermaye akışı sonucunda bu ekonomilerde aşırı ısınma, aşırı borçlanma ve varlık balonları oluşması riskinin belirmesi olduğunu bildirdi.

Bugün yurtiçinde açıklanan veriler arasında ise, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2010 dönemine ait işsizlik ve istihdam verilerini açıkladı. Buna göre yılın 8'inci ayında kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus geçen yılın aynı dönemine göre 856 bin kişi arttı. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 339 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 748 bin kişi yükseldi. İşsizlik oranı ise 2 puanlık azalış ile yüzde 11,4 seviyesinde gerçekleşirken, mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı 0,2 puanlık artış ile yüzde 12 olarak hesaplandı.

Ayrıca Sanayi Ciro Endeksi, 2010 yılı Eylül ayında yüzde 15,2, Sipariş Endeksi ise yüzde 19,6 oranında artış gösterdi.

Bu arada Kapalıçarşıda Dolar 1.4360 TL'den, Euro 1.9580 TL'den el değiştiriyor. Uluslararası piyasada euro/dolar 1.3718 seviyesinde.

Diğer yandan 8 Ağustos 2012 vadeli kıymette bileşik faiz yüzde 7.77 seviyesinde yer alıyor.

***

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.