12 °C

Burger, zamda kebabı geride bıraktı

Burgerlerin ortalama fiyatında yılbaşından bu yana çift haneye ulaşan artış oldu

Burger, zamda kebabı geride bıraktı

ANKARA -Burgerlerin fiyatlarında yılbaşından bu yana yaşanan artış çift haneye ulaştı. Burgerler, fiyat artışında Türk mutfağındaki rakiplerini geride bıraktı. 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, temmuz ayı itibariyle tüketici fiyatları aralık ayına göre yüzde 6,18 arttı. 

Tüketicilerinin ev dışında tükettikleri hazır yiyecekler içerisinde önemli bir yer tutan pide, kebap, döner, burger gibi yiyeceklerin fiyatlarında enflasyonun üzerinde artış oldu. 

Burgerlerin ortalama fiyatında yılbaşından bu yana yaşanan artış çift haneye ulaştı. Burgerler fiyat artışında enflasyon sepetindeki Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındaki rakiplerini geride bıraktı. 

Burger fiyatları bu yıl, temmuz itibariyle yüzde 10,27 arttı. Aralık 2013'te ortalama 3,15 lira olan burger fiyatı temmuz ayında 3,47 liraya çıktı. 

Burgerlerin enflasyon sepetinde yer alan Türk mutfağı ürünlerinden en yakın takipçisi pilav, kuru fasulye gibi hazır yemekler oldu. Hazır yemeklerin fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 8,70 yükseldi. Böylece geçen yılın sonunda ortalama 6,19 liradan tüketilen hazır yemeklerin fiyatı 6,73 liraya ulaştı. 

Pidelerin fiyatında ise söz konusu dönemde yüzde 8,21'lik artış kaydedildi. Pidelerin ortalama fiyatı geçen yılın sonunda 5,55 lira iken bu yıl temmuzda 6,01 liraya çıktı. 

Çorbaların fiyatında aynı dönemde yüzde 7,90'lık artış oldu. Geçen yılın sonunda 3,93 lira olan çorba fiyatı, temmuzda 4,24 liraya yükseldi. 

Kebaplardaki fiyat artışı yüzde 7,25 olarak gerçekleşti. Aralık 2013'te yüzde 10,85 lira olan kebap fiyatı geçen ay itibariyle 11,64 liraya ulaştı. 

Dönerdeki fiyat artışı ise 6,55'le sınırlı kaldı. Geçen yılın sonunda ekmek arası döner için ortalama 4,07 lira ödenirken, bu miktar temmuz itibariyle 4,33 liraya çıktı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.