Büyük ekonomi liginden düşüyoruz

CHP Genel Başkanı AK Parti'nin büyüme ve faiz politikalarını eleştirdi. Son 3 yılda Türkiye'nin büyük ekonomiler listesinde gerilemesine işaret eden Kılıçdaroğlu, 8 yılda faize 450 milyar dolar ödendiğini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

     
BALIKESİR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin büyük ekonomiler listesinde gerilemesine işaret ederek "1998'de 15. sıradayken bugün 18.'liğe düştük" dedi.

Kılıçdaroğlu, Kurtdereli Spor Salonu'nda gerçekleştirilen, partisinin Balıkesir İl Kongresi'nde, 2023'te Türkiye'nin, dünyadaki en büyük 10  ekonomi arasına  gireceğinin söylendiğini vurgulayarak, Ak Parti'nin 2023 hedeflerini eleştirdi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Bakın rakamları vereyim. 1998 yılı Türkiye, dünyanın en büyük 20  ekonomisinden 15'inci. Yani ilk 10'a girmek için 5 ülkeyi daha sollamanız gerekiyor. 2009, AKP iktidar. İlk 20 büyük ekonomiden bir adım düşmüşüz, 16.  olmuşuz. Geçiyorum 2011 yılı, 16. ekonomiden 17. ekonomiye düşmüşüz. 2012 yılı  şimdi 20 büyük ekonomiden 18'inciyiz. Yani ilk 10'a yaklaşmak değil ilk 20'den düşmek üzereyiz. Yani küme düşmek üzereyiz. Çıksınlar bu rakamlar doğru değil  desinler. Milleti kandırıyorlar. Gazetelerin ekonomi sayfalarında yazan köşe  yazarlarına soruyorum. Bu politikayla değil 2023 yılında ilk 10 girmek ilk 20'den  çıkacaksınız. Niye milleti kandırıyorsunuz? Niye millete doğruları söylemiyorsunuz? Sarı sendikalara sendika demem ben. Memur-Sen gibi bir sendika mı var. Sendika dediğiniz çalışanlarının haklarını savunur, iktidara heveslenmez,  önünde diz çökmez, onlara biat etmez. Sendikacı adam yürekli adamdır. Sendikacı  adam mücadele eden adamdır. Sendikacı budur. Onlara sendikacı denmez. Kendilerine  sendikacı sıfatı veriyorlar."

450 milyar dolar faiz ödendi

Herkesi kucaklayacaklarını, Türkiye'nin gerçeklerini her yerde  konuşacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, vatandaşın sorunlarının nasıl  çözüleceğini anlatacaklarını söyledi. Dünyanın en büyük faizinin ödendiğini de belirten Kılıçdaroğlu, "Size  çarpıcı bir örnek vereceğim. 1979 ile 2002 arasında yani 23 yılda Türkiye  Cumhuriyeti hükümetlerinin ödediği faiz, 135 milyar dolar. 2003-2011 yılları  arasında yani 8 yılda ise 450 milyar dolar faiz ödemişler. Faizi nasıl ödüyorlar? Sizlerin ödediği vergilerle. Sizler ödüyorsunuz aslında. Bedelini de sizler  ödüyorsunuz, faturayı da sizler ödüyorsunuz. Hep beraber güzel bir Türkiye için,  herkesin karnını doyduğu bir Türkiye için mücadele edeceğiz. Size söz veriyorum  bugün çalıştığımdan daha çok çalışacağım" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir