28 °C

Canikli: Hava savunmada eksikliğimizi giderecek bir proje

Milli Savunma Bakanı Canikli, Fransa ve İtalya ile hava savunma sistemleri için imzalanan anlaşmaya ilişkin, "Füze sistemlerinin bu ülke firmalarıyla geliştirilmesi, Türkiye ile birlikte üretilmesi ve kullanılmasını içeriyor. Bu alandaki eksikliğimizi büyük oranda giderecek bir proje" dedi.

Canikli: Hava savunmada eksikliğimizi giderecek bir proje

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye, Fransa ve İtalya Savunma Bakanlarınca savunma işbirliği niyet beyanı imzalanmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Canikli, "Biliyorsunuz S400 hava savunma sisteminin yanında yine salt füze sistemlerinin daha iyi bir üst modelinin bu ülke firmalarıyla geliştirilmesi, Türkiye ile birlikte üretilmesi ve kullanılmasını içeriyor. Bu alandaki eksikliğimizi de büyük oranda giderecek ve yerli, milli imkanlarla hava savunma sisteminin oluşumuna katkı sağlayacak bir proje" dedi.

"Afganistan'a ilave birlik gönderilecek"

Canikli, Afganistan'daki Türk birlikleri için, "Afganistan konusunda ilave bir muharip birlik bizim kaydırmamız söz konusu değil. Onun dışında danışman ve bu pozisyonda ilave katkılarımız olacak. Eğitici, danışman konusunda muharip olmayan personelimizin gönderilmesi söz konusu olacak. 100'e yakın ilave personel gönderilmesi... Ama bunlar muharip birlik değil" şeklinde konuştu.

"İdlib'de süreç hızlanacaktır"

Canikli, TSK'nın İdlib'de gözlem noktaları oluşturma sürecine dair, "Amacımız, orada huzurun, barışın sağlanması ve istikrarın getirilmesi. Bunu direkt silahla yapmadan önce diğer bütün yöntemleri de kullanıyoruz. O noktada gelinen aşama gayet tatmin edici. Gözlem noktalarının oluşturulması süreci bundan sonraki aşamada hızlanacaktır" ifadelerini kullandı.

"2 bin 304 terörist etkisiz hale getirildi"

Bakan Canikli ayrıca, 10 Ocak 2017'den bu yana 2 bin 304 bölücü teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Canikli şunları söyledi: "Bu gerçekten verilen mücadelenin ne kadar başarılı olduğunu gösteren en güzel sonuçlardan bir tanesi"

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap