4 °C

Çapan'a yurt dışı yasağı

Tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen Nokta Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çapan, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı

Çapan'a yurt dışı yasağı

"Cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası" yapıldığı gerekçesiyle bu haftaki sayısı toplatılan Nokta dergisinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan, sevk edildiği mahkemece yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. 

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmasının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen ve soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığınca tutuklama talebiyle nöbetçi İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Çapan'ın sorgu işlemi sona erdi. 

''Cumhurbaşkanına hakaret'' ve ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlarından sorgulanan Çapan, "yurt dışına çıkış yasağı" ve "evine en yakın güvenlik birimine haftada bir imza verme zorunluluğu" şeklindeki adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı. 

Serbest bırakıldıktan sonra adliyeden ayrılan Çapan, gazetecilere yaptığı açıklamada, görevlerini yapmaya devam edeceklerini belirterek, bu süreçte meslektaşlarının desteğini hissettiğini ve tatsız bir şey yaşamadığını söyledi. 

Nokta dergisinin bu haftaki sayısı, "Cumhurbaşkanına hakaret ve terör örgütü propagandası" yapıldığı gerekçesiyle toplatılmış, derginin, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabına erişimin engellenmesine karar verilmişti. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.