13 °C

Cesareti varsa, yazışmaları açıklasın

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a seslenerek Adalet Bakanlığı ve HSYK arasındaki yazışmaları kamuoyuna açıklamasını istedi.

Cesareti varsa, yazışmaları açıklasın

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, Adalet Bakanı ile Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) arasındaki yazışmaları açıklamasını isteyerek, "Eğer yüreği, cesareti, topluma saygısı varsa, o yazışmaları kamuoyuna açıklar" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de yargının kalbinin neden durduğu, HSYK üyelerinin neden istifa ettiğinin sorulması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, demokrasilerde en etkili karşı çıkış yöntemlerinden ve en saygın kurumlardan birinin istifa olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü grup konuşmasında HSYK üyelerinin istifasına yönelik, "geç kaldılar" şeklindeki değerlendirmesine değinen Kılıçdaroğlu, "Bir Başbakan'a yakışıyor mu?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Niçin zamanında istifa etmediklerini söylüyor? Hani yasama, yürütme, yargı diye güçler ayrılığı vardı? Demokrasiden nasibini almamış bir Başbakan'ın söylemidir bu. 'Elinizi kolunuzu bağlayan mı vardı' diyor. Bu da hukuk bilmemezliğin söylemidir. Sayın Başbakan bilmiyor mu bakan ve müsteşarı katılmadığında kurul karar alamıyor? Hem hukuku hem yasayı bilmeyeceksin hem de dilin uzun olacak, halkı aldatacaksın. Hukuk bilmiyorsan, yasa bilmiyorsan, konuşma. Ama ikisini de bilmeyeceksin, konuşacaksın. Bu sadece ve sadece cehaletin eseridir.

Sayın Başbakan'a şunu söylüyoruz: HSYK ile Adalet Bakanı arasında yapılan yazışmaları açıklamasını isteriz. Bürokrasi ellerinde, Adalet Bakanı orada, devletin arşivi orada. Niçin istifa ettiklerini herhalde orada okuyabiliriz. Eğer yüreği, cesareti, topluma saygısı varsa, o yazışmaları kamuoyuna açıklar."

"Allıyor, pulluyor satmaya kalkıyor"

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan emekli zammını eleştirerek, “Söylemle verilen rakamlar arasında farklılıklar var. Sanki birinci, ikinci yarıyılda 60’ar lira verecekmiş gibi, yok öyle bir şey. Yapılan zam yetersiz” dedi. Başbakan’dan emekliyi kandırmamasını isteyen CHP Genel Başkanı, “Başbakan’ın bir özelliği var, cilalaması çok iyi. Allıyor pulluyor, satmaya kalkıyor, sattırmayacağız. Halka gideceğiz, onun tezgahını bozacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan emekli zammını partisinin grup toplantısında değerlendirdi. Söylemlerle verilen rakam arasında farklılık olduğuna dikkat çeken CHP Genel Başkanı, şöyle dedi:

“Söylemle verilen rakamlar arasında farklılıklar var. Sanki birinci ikinci yarıyılda 60’ar lira verecekmiş gibi, yok öyle bir şey. Yapılan zam yetersiz. Sayın Başbakan bu zammı açıklarken diyor ki, ‘Ana Muhalefet Partisi Lideri emeklileri hep istismar etti’ diyor. Gene yanlış söylüyor, gene doğruları söylemiyor. Emeklilere doğruyu söylüyoruz Sayın Başbakan sen rahatsız oluyorsun, biz bunu biliyoruz.”

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.