17 °C

CHP vekillerini uyardı: Sızma olmasın

CHP vekillerini uyardı: Sızma olmasın

ANKARA - CHP Grubu seçim sonuçlarını masaya yatırmak üzere olağanüstü toplandı. 40 milletvekilinin söz alacağı toplantıda konuşmaların dışarıya sızmaması için uyarı yapıldı. İzmir Milletvekili Aytun Çıray, cumhurbaşkanlığı seçimine işaret ederek, “Politik bakımdan daha uygun olan yahut görünen şey, AKP’nin AP-DYP-Anavatan geleneğinden aldığı seçmen kesimlerini cezbedecek bir aday konusunda MHP’yle işbirliği imkânı aramasıdır” dedi. 

CHP Grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere parti genel merkezinde saat 10.00’da basına kapalı toplandı. 

Milletvekilleri 5’er dakika konuştu. Bu arada kapalı grup toplantısında konuşmaların dışarıya sızdırılmaması için uyarı yapıldı. Edinilen bilgiye göre başlangıçta 40 milletvekilinin konuşması planlandı. 

Seçim analizi sunumu

Toplantının başında MetroPoll Araştırma şirketi seçim sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bir sunum yaptı. Edinilen bilgiye göre sunumda seçim sonuçlarına göre MHP’nin başarılı olduğu, AK Parti’nin de siyasi olarak başarılı olduğu tespiti yapıldı. CHP’nin ise İzmir, Antalya ve Akdeniz’de kan kaybettiği ifade edildi. CHP'nin durumunu koruduğu ancak, söylemini hitap ettiği kitleyi gözden geçirmesi gerektiği belirtildi. 

Sunumun ardından Emrehan Halıcı konuştu

Sunumun ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı söz aldı. Edinilen bilgiye göre Halıcı, bilgi işlemde bir sorun olmadığını, sahada, sandık başlarında daha dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. 

Kapalı grup toplantısında İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, Bursa Milletvekili Kemal Ekinci, Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan söz aldı. 

Edinilen bilgiye göre toplantıda aday tespiti konusunda eleştiri yapılırken, milletvekillerinin devre dışı bırakıldığı, vekillerin sürece katılmadığı ifade edildi. Sandıklara sahip çıkılmadığı eleştirisi dile getirildi. 

"Erdoğan bütün strfatejisini ilk turda seçilmek üzere kurmaktadır"

Edinilen bilgiye göre Aytun Çıray, her seçimden sonra gazetelerde yapılan yorumların, tavsiyelerin çok ötesine geçilmesi gerektiğini belirterek, “Bakın Rize’deki seçim sonuçlarının tarihi değişimi, bizim için çok önemli bir örnektir.1950-1977 arasında 1961 darbesine ve 12 Mart muhtırasına rağmen Rize’de yüzde 30’un altına hiç düşmemişiz” dedi. 

“Özeleştiri yapmalıyız bu bir erdemdir; ancak özyıkım yapmamalıyız” ifadesini kullanan Çıray’ın, “Belli küçük gruplara yaranacağız, sorumluluk taşımaktan uzak sözde yazarlardan alkış alacağız diye bizi biz yapan şeylerin küçültülmesine rıza gösteremeyiz. Partimizin kurucularını ve kurucu değerlerini eleştirerek bizden de özeleştiri isteyenler ne yazık ki hak ve adaletten bihaberler. Bizi, kendimiz olmaktan vazgeçeceğimiz uçuruma doğru yönlendirmek istiyorlar. Sanki değişim ve dönüşüm bizi biz yapan değerlerden vaz geçmekten geçiyormuş gibi… O zaman ne oluyor?1921’de henüz devleti bile kuramadan Rize’ye çayı getiren ve ekonomik değişimi sağlayan biz yüzde otuzluk sağlam zemini bile kaybediyoruz. CHP’nin geçmişi gösterilmek istenenin aksine yük olacak bir geçmiş değil. AKP’nin yüzde 43’lük veya yüzde 45’lik sonucu Erdoğan adına başarıyla perdelenen bir gerilemeyi yansıtmaktadır. Ben seçim sonuçlarını mezura ile ölçerim. Baktım bir öncekine göre aldığı sonuç altı santim kısalmış. Peki bu işin başarılı görünmesinin nedeni ne? Deprem 9 şiddetinde olmuş ama bir algı yapılandırması ile yıkım küçük görünüyor” dediği öğrenildi. 

"MHP’yle işbirliği imkânı"

Cumhurbaşkanı adayına ilişkin Çıray, “CHP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde BDP’nin desteğini alabilecek bir isim bulma gibi nafile, dolayısıyla hem apolitik, hem de anti-politik bir tüketici uğraşın içine girmemelidir. Bu çerçevede politik bakımdan daha uygun olan yahut görünen şey, AKP’nin AP-DYP-Anavatan geleneğinden aldığı seçmen kesimlerini cezbedecek bir aday konusunda MHP’yle işbirliği imkanı aramasıdır” dediği belirtildi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap